AktüelEkolojiGreta Thunberg iklim grevlerini yeniden dijital ortama taşıma kararı aldı

Thunberg, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda 'Durum kötüleşiyor, bu yüzden çevrimiçi iklim grevlerine geri döndüm' ifadelerini kullandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 2, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, ülkedeki artan koronavirüs vakalarının ardından cuma günleri Parlamento önünde gerçekleştirdiği iklim grevlerini yeniden dijital ortama taşıma kararı aldığını duyurdu.

Thunberg, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda İsveç hükümeti tarafından yeni tedbirler alınmaya başladığını belirterek “Durum kötüleşiyor, bu yüzden çevrimiçi iklim grevlerine geri döndüm” ifadelerini kullandı.

Ağustos 2018’den bu yana grevde

Genç iklim aktivisti Ağustos 2018’den bu yana hükümetinin iklim değişikliği konusunda harekete geçmesini talep etmek için başkent Stockholm’de iklim için okul grevleri düzenliyordu.

Tek başına başlattığı grevler dünya çapında yayılmış ve milyonlarca iklim krizi konusunda eylem talep eden öğrenci Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) çatısı altında toplanarak okul grevlerine çıkmaya başlamıştı.

İlk olarak mart ayında dijital ortama taşınmıştı

Thunberg, mart ayında aktivistleri koronavirüs salgını sebebiyle çevrimiçi protesto yapmaya davet etmiş ancak eylül ayıyla birlikte parlamento binası önündeki yerine geri dönmüştü.

İsveç’te şu ana kadar 124 bin 355 koronavirüs vakası tespit edildi. Virüs nedniyle şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı ise 5 bin 938 olarak kaydedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık