AktüelEkolojiGreenpeace’ten elleri petrole bulanmış Boris Johnson heykeli ile protesto

Ülkenin kuzeyindeki Shetland Adası'nda petrol çıkarılmasını protesto eden Greenpeace üyeleri, Başbakanlık ofisi önüne Başbakan Boris Johnson'ı elleri petrole batmış şekilde gösteren bir heykel yerleştirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birleşik Krallık‘taki Greenpeace üyeleri, ülkenin kuzeyindeki Shetland Adası‘nda bulunan Cambo‘da petrol çıkarılmasını protesto etti.

Başkent Londra‘da Başbakanlık ofisinin önüne gelen Greenpeace üyeleri üzerinde “Boris Cambo’yu durdur” yazılı pankart ile sokağı trafiğe kapattı.

Eylemde, ofis binasının önüne adada petrol çıkarılmasına onay veren Başbakan Boris Johnson‘ın elleri ve vücudu petrole bulanmış bir heykelini yerleştirildi.

Kendilerini yanlarında getirdikleri petrol varillerine kelepçeleyen göstericiler, Cambo’da petrol çıkarılmasının iptalini istedi.

Greenpeace Kampanyacısı Sam Chetan Welsh yaptığı açıklamada Boris Johnson’ın bir yandan iklim liderliğine oynarken bir yandan da Cambo’da yeni petrol keşifleri için onay verdiğini söyledi.

Bu yeni petrol sahasının yılda 18 kömürlü termik santrale eşdeğer karbon emisyonuna neden olacağını belirten Welsh, “Fosil yakıtlara bağımlılık kaos yaratır ve iklimin çöküşüne neden olur” ifadelerini kullandı.

Gözaltına alındılar

Polisin ikna çabaları sonuç vermeyince, variller polisler tarafından kesilerek eylemciler gözaltına alındı. Eylem sonunda Johnson’ın heykeli polis tarafından bir araca konularak götürüldü.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık