AktüelEkolojiGreenpeace: Bu yıl iklim krizinin maliyeti 145 milyar dolar

Greenpeace tarafından yapılan açıklamada bir yıl içerisinde iklim felaketleri sebebiyle en az 350 bin kişinin yaşamını yitirdiği, en az 17 milyon kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Greenpeace, 2020’nin son gününde yaptığı açıklamada bu yıl iklim felaketleri sebebiyle 350 bin kişinin hayatını kaybettiğini, en az 17 milyon kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Krizin faturasının 2020 yılında 145 milyar olduğunu aktaran Greenpeace “İklim krizinin aşısı yok, değişmeliyiz” ifadelerini kullandı. Türkiye ve dünyadaki iklim krizi bağlantılı felaketlerin derlendiği açıklamada iklim krizinin 2021’in ana gündem maddesi olması gerektiği söylendi. Açıklamada şu olaylara yer verildi:

Karbondioksit seviyesi rekor kırdı

Hawai’de bulunan Mauna Loa Rasathanesi’nin çaldığı çanlar, iklim krizine dair kötü haberleri duyurdu. Atmosferdeki karbondioksit miktarı, mayıs ayında 417 ppm ile en yüksek seviyeye ulaştı.

2020’deki aşırı hava olaylarının katlanarak gezegendeki yaşamı tehlikeye atmaması için bu değerin 350 ppm’yi geçmemesi gerekiyordu.

Avustralya yangınları 240 gün sürdü

2020’ye, 2019’dan miras kalan ve kontrol edilmesi 240 gün süren Avustralya’daki yangınlarla başladık. Yangın ve neden olduğu kara duman bulutları yüzlerce kişinin yaşamına ve milyarlarca dolarla ifade edilen kabarık bir faturaya mal oldu.

California, Colorado, Arizona, Washington yangınları ise 2020’de cereyan eden en büyük yangınlardan bir diğeri idi. Kuzey Amerika’da yangın bulutlarının etkileri Kanada’da gözlemlendi ve çeşitli projeksiyonlar yangın ile ortaya çıkan hava kirliliği ve partikül maddelerin Akdeniz kıyılarına kadar taşındığını gösterdi. Farklı iklim modelleri, hava koşullarına bağlı yangın olasılıklarının yüzde 30 yükseldiğini anlatıyor.

2020’de Afrika ve Asya’da aşırı yağışlar, Sudan, Pakistan, Japonya, Çin ve Hindistan’ın ülke tarihlerinin yıkımı en büyük ve maliyeti en yüksek sel felaketlerinden bazılarını beraberinde getirdi. Nil ve Nijer nehirleri rekor yükseklik seviyelerine ulaştı.

Yaşadığımız en sıcak 3 yıldan biri

Avrupa yıl boyunca fırtına ve kasırgalarla mücadele etti. Siklonların hortum, kasırga ve fırtınalara dönüştüğü durumlarda Bengal Körfezi’ndeki ülkelerde, Kuzey ve Orta Amerika ülkelerinde taş taş üstünde kalmadı.

Diğer yandan sayılar 2020’nin yaşadığımız en sıcak 3 yıldan birisi olma yolunda ilerlediğini söylüyor. Soğuk ve sert iklimi ile bildiğimiz Sibirya’da olağan dışı sıcaklık ortalamaları gerçekleşti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık