AktüelGazedda'nın GündemiGözetim için 68 milyon TL daha!

Türkiye’de geçtiğimiz gün imzalanan Türkiye-kktc 2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nde gözetim için 68 milyon TL ayrıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de geçtiğimiz gün imzalanan Türkiye-kktc 2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nde gözetim için 68 milyon TL ayrıldı.

Özellikle cezaevinde yaşanan firar olayında, suçların engellenmesi için hiçbir işe yaramayacağı kanıtlanan ve MOBESE olarak bilinen Kent Güvenlik Sistemleri’ne yeni protokolde ciddi bir para ayrıldı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yoğun eleştirilere maruz kalan gözetim sistemleri için, yeni Mali İşbirliği Protokolü’nde 68 milyon TL ayrıldı. Bilindiği üzere, söz konusu sistemler, Türkiye’de hizmet veren ASELSAN tarafından Kıbrıs’ın kuzeyine getirildi.

Sadece Lefkoşa’da 638 kamera var

Montajına Girne’de başlanan kameraların 638’i Lefkoşa’da, 254’ü ise Girne’de kuruldu. İki ilçede toplamda 158 kamera direği bulunurken, bunların 98’i Lefkoşa’da, 58’i ise Girne’de kuruldu. İlk etapta kurulan kameraların maliye ise 72 milyon TL’ydi.

Polis Genel Müdürlüğü İletişim ve Bilgi İşlem Müdürü Erdal Şanlıdağ konuyla ilgili 10 Mayıs 2020’de yaptığı açıklamada, 72 milyon TL’nin büyük kısmının alt yapıya harcandığını ifade ederek, “alt yapı derken yollardaki kazılar, fiber optik kabloların çekilmesi gibi. İşe başlarken maliyetin bu kadar yüksek olacağını tahmin edememiştik. Biz mevcut alt yapıyı kullanarak ilerleyebileceğimizi düşünmüştük ancak işe başlayınca çok sorun ve yetersizlikle karşılaştık. Bu da maliyeti yükseltti. Her noktadaki kazılar hep sıfırdan yapıldı” demişti.

Şanlıdağ yaptığı açıklamada bir suçlunun, suçu işlediği şehirden çıktığı anda haberlerinin olacağını da ifade etmiş, böylelikle olaya daha hızlı müdahale edebileceklerini söylemişti. Ancak geçtiğimiz ay cezaevinde yaşanan firar olayı sonrası; kameraların söylendiği gibi suçların tespitine hizmet etmediği ortaya çıktı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık