AktüelDünyaGözaltına alınan arkadaşlarına destek veren Boğaziçi öğrencileri gözaltına alındı!

Öğrencilere polis müdahale etti, yaklaşık 40 öğrenci gözaltına alındı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 26, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de gözaltına alınan arkadaşlarına destek için İstanbul’daki Çağlayan Adalet Sarayı önüne gelen Boğaziçili öğrencilere polis müdahale etti, yaklaşık 40 öğrenci gözaltına alındı. Boğaziçili hocalar ise kayyum rektöre karşı her gün gerçekleştirdikleri sırt dönme protestosunu sürdürdü, kurulan iki yeni fakülte için Danıştay’a bir dava daha açtıklarını bildirdi.

Birgün’de yer alan habere göre Boğaziçi Üniversitesi’nde dün gökkuşağı bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan öğrenciler için İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti.

Boğaziçi öğrencileri dün Güney Kampüs’ten Kuzey Kampüs’e geçmeye çalışırken gökkuşağı bayrağı taşıdıkları için gözaltına alınmışlardı. Öğrencilerle dayanışma gösterenlerin de gözaltına alınmasıyla, gözaltındaki öğrenci sayısı 24’e yükselmişti.

Gözaltındaki öğrencilere destek vermek için bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde buluşmak isteyen öğrenciler, polis engeliyle karşılaştı. Adliye önü polis ablukasına alınırken açıklama için bir araya gelen öğrencilerin çevresi de polislerce çevrelendi.

gozaltina-alinan-arkadaslarina-destek-veren-bogazici-ogrencileri-gozaltina-alindi-857207-1.
gozaltina-alinan-arkadaslarina-destek-veren-bogazici-ogrencileri-gozaltina-alindi-857208-1.

HOCALARDAN GÖKKUŞAĞI ŞEMSİYESİYLE TEPKİ

Boğaziçi Üniversitesi’nde 12 haftadır devam eden kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı protestolarda bugün akademisyenler, gözaltına alınan öğrencilerine destek verdi.

Güney Kampüs’teki Rektörlük binasına her gün sırtlarını dönen öğretim üyeleri, dün Kuzey Kampüs’te LGBTİ+ toplumunu temsil eden gökkuşağı bayrağını taşıdıkları için gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.

gozaltina-alinan-arkadaslarina-destek-veren-bogazici-ogrencileri-gozaltina-alindi-857198-1.

Gökkuşağı renklerindeki şemsiyeleriyle bugünkü nöbetlerini tutan akademisyenler adına açıklamayı Prof. Dr. Kuban Altınel okudu. Açıklamada şöyle denildi:

“Bugün 26 Mart Cuma. Üniversitemiz ve öğrencilerimiz dün öğleden sonra dehşet verici bir polis saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Güney Kampüsten Kuzey Kampüse yürüyen öğrencilerimiz, sırf ellerinde LGBTİ+ bayrağı olduğu gerekçesiyle polis tarafından kuşatıldı, dört öğrencimiz GBT kontrolü bahanesiyle alıkondu. Arkadaşlarının bırakılmasını isteyen öğrenciler zorla kampüs içine itildi, 12 öğrencimiz haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına alındı.”

“Kampüs içindeki 200’e yakın öğrencimiz polis tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildi. Açıkça görülüyor ki bu durum LGBTİ+’lara bizzat iktidar tarafından uygulanan sistematik ayrımcılığın, nefret dilinin ve şiddetin sonucudur. Üniversitenin atanmış rektörlük kurulunun görevi, iktidardan aldığı icazetle öğrencilerini polis şiddetinin ortasına atmak değil; onların haklarını korumak ve güvenliğini sağlamaktır.”

DANIŞTAY’A BİR BAŞVURU DAHA

Yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla üniversite bünyesinde kurulan iki yeni fakülteye karşı da Danıştay’da dava açıldığı belirtildi: “Tüm bu şiddet ortamına rağmen, demokratik toplum ve demokratik üniversite değerlerini pek çok farklı mecrada savunmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Hukuksuz rektör atamasına karşı açtığımız davanın ardından; üniversitemizde kurulması öngörülen iki yeni fakülteye karşı Danıştay’a başvurduk. Daha önce defalarca dile getirdiğimiz üzere; bu karar üniversitemizin akademik kurullarının ve senatosunun hiçbir talebi ve hazırlığı olmadan alınmıştır; yasanın şart koştuğu şekilde YÖK tarafından herhangi bir planlamaya ve müzakereye de tabi tutulmamıştır.”

Akademisyenler, “Melih Bulu, Gürkan Kumbaroğlu, Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve bir gecede kurulan Hukuk Fakültesi’ne atanmış Selami Kuran’ın istifasını bir kez daha talep ediyoruz” dedi.

Boğaziçili hocalar, daha önce de kayyum rektör Melih Bulu’nun atama kararını Danıştay’a taşımıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık