AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerGörüşmeden somut adımlar çıktı

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 26, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Akıncı ve Anastasiadis görüşmesinden telefon, elektrik ve bir dizi karşılıklı güven arttırıcı önem adımı çıktı. İşte BM açıklaması:

“Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis cep telefonlarının tüm adada karşılıklı işleyebilirliğini sağlayacak bir model üzerinde anlaştı.
Cep telefonlarının karşılıklı çalışabilirliği iki taraftaki operatörlerin Avrupa’daki bir merkez ile ayrı anlaşmalar yapmaları ile sağlanacak.
Akıncı ve Anastasiadis iki taraftaki elektrik şebekelerinin şu anki geçici bağlantısını kalıcı ve kesintisiz hale getirmeye karar verdi.
Bir iyi niyet göstergesi olarak Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının, 1974’ten beridir kuzeyde bulunan Kıbrıslı Rum sanatçılara ait tabloları iade edeceğini açıkladı.
Anastasiadis de Kıbrıslı Türk sanatçıların 1963 öncesine ait olan ve RIK arşivlerinde bulunan ses ve video kayıtlarının Kıbrıs Türk tarafına iade edileceğini açıkladı.
Akıncı ve Anastasiadis dokuz mayınlı bölgenin temizlenmesine karar verdi.
Anastasiades desentralizasyon ile ilgili fikirlerini sundu ve iki lider bu konudaki temel ilkeleri tartıştı.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©