Ekonomi PolitikkoronavirusGoldman Türkiye ekonomisi için küçülme tahminini aşağı revize etti

Goldman Sachs, Türkiye ekonomisinin 2020 yılı için küçülme tahminini eksi yüzde 0.2'den eksi yüzde 5'e revize etti
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Goldman Sachs, Orta Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi içih hazırladığı raporda, koronavirüsün yayılmasını engellemeye yönelik tedbirlerin olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Goldman, Türkiye ekonomisini değerlendirdiği kısımda, 2020 yılı için küçülme tahminini aşağı yönde revize ederek eksi yüzde 0.2’den eksi yüzde 5’e çıkardı. Banka, bazı büyük sanayi şirketlerinin üretimi bir ya da iki hafta durduracaklarını ilan ettiğini ve bunun da imalat sektörüne geçici ancak doğrudan bir darbeyi işaret ettiğini kaydetti.

Banka ayrıca, gıda ve konaklama gibi sektörlerin sadece kademeli toparlanacağını varsaydıklarını ve bu sektörlerde daha hızlı bir normalleşme olursa, daha küçük çaplı bir daralma meydana gelebileceğini belirtti. Goldman, öte yandan, Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarındaki bir daralmanın (Banka Euro Bölgesi’nde yüzde 9 daralma bekliyor) ülke ihracatını olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

Goldman, büyük çaplı bir cari işlemler açığının finansman ihtimalinin mevcut koşullarda düşük olduğuna dikkat çektikten sonra, iç talebin de muhtemelen keskin bir şekilde daralmak durumunda kalacağını belirtti.

Banka bu tahminini Tükiye’nin piyasa girişinin halen oldukça güçlü ülke bilançosuna dayalı olduğu varsayımına dayandırdığını, ancak ortdodoks olmayan mali ve parasal çerçeve dikkate alındığında yenilenen bir TL likidite riski gördüklerini ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık