AktüelDünyaGöçmen krizinde AB Belarus’a karşı yaptırımları sıkılaştırıyor

Avrupa Birliği, Polonya sınırındaki göçmen krizinin ardından Belarus'a yönelik yaptırımların kapsamını genişletme kararı aldı. Soğuk ve açlıkla savaşan göçmenlerin sınırdaki bekleyişi ise sürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Ortadoğu ülkelerinden gelen göçmenlerin AB sınırlarına ulaştırılmasına katkı sağlayan Belaruslu yetkililer aleyhine yaptırımların devreye sokulması konusunda anlaştı.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, karar “Belarus rejiminin insanları siyasi amaçlar için silah olarak kullanmasına karşılık verilmesine” imkan tanıyacak. Yeni düzenleme ile Belarus’a yönelik yaptırım listesine alınacak kişi ve kuruluşlarla ilgili kriterleri genişletiyor.

Karar gereği,  havayollarının yanı sıra göçmenlerin sınıra getirilmesinde rol oynayan seyahat acenteleri, bireyler ve tüm organizatörler Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko‘nun “hibrid saldırıları”nın bir parçası olarak değerlendirilecek.

Belarus’un Polonya, Letonya ve Litvanya sınırlarındaki göçmen krizine karıştığı iddia edilen her tüzel ve özel kişinin mal varlığının dondurulabilecek ve seyahat yasağı gibi kısıtlamalardan etkilenebilecek. Buna ilişkin yeni liste ise önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Doğu Avrupa ülkesi Belarus, AB tarafından planlı bir şekilde ülkeye göçmenleri getirip üç ülkenin sınırlarına yığmakla suçlanıyor. Brüksel, bu tavrın altında Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko’nun, sivil toplumun ve demokratik muhalefetin baskı altına alındığı gerekçesiyle AB tarafından uygulanan yaptırımlara karşı rövanş alma isteğini görüyor.

27 AB ülkesi hali hazırda Lukaşenko ve çevresindeki üst düzey bürokratlarına yönelik bir dizi yaptırım kararı almıştı. Ağustos 2020 seçimlerinde hile yapan, ülkedeki tüm muhalefeti ve halkı baskı ile susturan ve on binlerce insana gözaltı yapan Lukaşenko rejimi son olarak muhalif bir gazetecinin içerisinde olduğu sivil yolcu uçağını Belarus hava sahasındayken zorla yere indirtmiş ve gazeteciyi alıkoymuştu.

Belavia Dubai’den uçuşlarda yasak

Bu arada Belavia havayolu şirketi de, Belarus istikameti ile Dubai’den kalkan uçaklara Suriye, Irak, Afganistan ve Yemen vatandaşlarının alınmayacağını bildirdi. Şirket sözcülüğünden yapılan açıklamada, kararaın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetiminin isteği üzerine alındığı duyuruldu.

Lukaşenko: Dönmek istemiyorlar

Ortadoğu’nun farklı ülkelerinden göçmenleri sistematik ve organize bir şekilde Polonya sınırına yığmakla suçlanan Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ise yaptığı açıklamada, hükümetin sınır hattındaki göçmenleri ülkelerine dönmeleri için ikna etmeye çalıştığını ancak söz konusu göçmenlerin dönmek istemediğini ifade etti.

Lukaşenko ayrıca, ülkesinin Polonya ile bir “sınır çatışması” yaşamak istemediğini ifade etti. 

Birlik ve Belarus arasındaki kriz sürerken, farklı Ortadoğu ülkelerinden aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu, binlerce göçmen ise Belarus-Polonya sınırındaki ormanlık alanda bekleyişini sürdürüyor. Özellikle geceleri soğuk havanın etkili olduğu bölgede insanlar yaktıkları ateşlerle ısınmaya çalışıyor.

Ne olmuştu?

Belarus’ta yapılan seçimin ardından ülkede başlayan protestolar sonrası AB yönetimi, Minsk’i hedef alan bir dizi yaptırım uyguladı. Minsk yönetimi ise çoğu Iraklı olan göçmenleri, AB’nin ve NATO‘nun doğu kanadını oluşturan üç ülke sınırına yığdı.

Bu göçmenlerden yüzlercesi Belarus kara sınırını geçtiği andan sonra da bir daha geri alınmadı. Polonya’nın da bu kişileri almaması üzerine içlerinde çocuk ve kadınların da olduğu göçmenler iki ülke arasında yer alan yüz metre genişliğindeki insansız bölgede kaldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık