AktüelEkolojiGlobal Witness: 2020 yılında rekor sayıda çevre aktivisti öldürüldü

İklim krizinden en çok etkilenen ve bu kriz için mücadele eden yerli halkın ölümlerin üçte birini oluşturduğu belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Global Witness isimli insan hakları kuruluşu, 2020 yılında rekor sayıda çevre aktivistinin öldürüldüğünü açıkladı.

Kuruluş tarafından yayımlanan raporda, cinayetlerin neredeyse üçte birinin doğal kaynak kullanımıyla ilgili olduğu kaydedildi.

En az 227 çevre aktivisti öldürüldü

Raporda, dünya genelinde en az 227 çevre hakları savunucusunun öldürüldüğü belirtilirken, bu rakamın bir önceki senede görülen rekoru geçtiği ifade edildi.

Kurum, 2019 yılında 212 çevre aktivistinin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Paris Anlaşması’nın 2015’te imzalanmasından itibaren her hafta ortalama dört aktivistin öldürüldüğü ifade ediliyor.

En çok cinayetin yaşandığı alan ağaç kesimi oldu. Brezilya, Nikaragua, Peru ve Filipinler’deki saldırılarda 23 kişi hayatını kaybetmişti.

Geçen sene 65 kişinin öldürüldüğü Kolombiya, en çok cinayetin yaşandığı ülke oldu.

‘Cinayetler durdurulmalı’

Global Witness yöneticilerinden Chris Madden, hükümetleri çevre savunucularını koruma konusunda ciddi olmaya davet ederken, şirketlerin insanları ve gezegeni karın önüne koymaya başlaması gerektiğinin altını çizdi.

İklim kriziyle birlikte ölümlerin de devam edeceğini kaydeden Madden, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu veriler iklim kriziyle mücadelede hayati önem taşıyan ormanları, nehirleri korumak için hayatlarını riske atanların ne kadar ağır bir yük taşıdığı gösteriyor. Bu cinayetler durmalı.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık