AktüelKıbrıs SorunuYüzleşmeGirne Kalesi’ndeki İkonlar İki Toplumlu Teknik Komite’nin Gündeminde

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 3, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Kültürel Mirasla ilgili iki toplumlu Teknik Komite’nin Kıbrıslırum Başkanı Takis Hadjidimitriou, iki toplumlu Teknik Komite’nin 4 Ekim perşembe günkü oturumunda,  1974 yılından bu yana Girne Kalesi’nde bulunan dini ikonlar ve dini eserler konusunu görüşeceğini söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Hadjidimitriou, “konu üzerinde bir ilk görüşme yaptık ve konu Teknik Komite’nin yarınki toplantısının gündeminde olacak” dedi.

Hadjidimitriou, Teknik Komite üyelerinin Girne Kalesi’ndeki mekânı 3-4 yıl önce ziyaret ettiklerini ve ziyaret sırasında fotoğraflar çekildiğini belirtti.

Hadjidimitriou, yerle ilgili hatalı bir izlenim yaratıldığını, bunların büyük salonlar olduğunu ve bir yeraltı alanı olmadığını söyledi. Ziyaret sırasında mekânın sigortalı ve erişime sadece yetkili kişiler için izin verildiğini söyledi.

İkonlar ve dini eserlerin durumunu yorumlaması istenen iki toplumlu Teknik Komite’nin Kıbrıslı Rum Başkanı Takis Hadjidimitriou, “şu an ikonların durumu hakkında görüşüm yok” yanıtını verdi.

foto: Mete Hatay

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©