koronavirusGirne hariç tüm bölgelerde 3 Şubat’a kadar sokağa çıkma yasağı

GazeddaKıbrıs’ın sabah saatlerinde duyurduğu tam kapanma kararı az önce Bakanlar Kurulu tarafından açıklandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

GazeddaKıbrıs’ın sabah saatlerinde duyurduğu tam kapanma kararı az önce Bakanlar Kurulu tarafından açıklandı. Bakanlar Kurulu’nun bu akşam gerçekleştirdiği toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunan Ersan Saner, Kıbrıs’ın kuzeyinin bu akşamdan itibaren Girne hariç, tüm ilçelerde 3 Şubat’a kadar tamamen kapatılma kararı alındığını duyurdu.

Bakanlar Kurulu toplantısı az önce sona erdi. Toplantı sonrasında seçtirilmiş Başbakan Ersan Saner, kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Saner bu akşamdan itibaren tüm ülkede kapanma kararı alındığını duyurdu. Kararın 3 Şubat tarihine kadar geçerli olacağı belirtildi.

Saner açıklamasında şunları kaydetti:

Dünyada ciddi artış trendine giren bulaş ve bu çerçevede bizim de kktc olarak ülkemizde Covid-19 sayılarında artış göstermesi, bizleri bir takım kararlar alma yönünde eğilime yönlendirdi. Bu eğilim çerçevesinde sizlerin de bildiği gibi, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde Mağusa, İskele, Güzelyurt ve Lefke’de normal hayatın devam etmesi, Lefkoşa ve Girne’de ise sokağa çıkma yasağı uygulamıştık.

Bugün itibariyle, Covid-19 salgının, rakamların artması nedeniyle önce Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu yeni kararlar üretmiş, bazı iş sahaları da kısmi sokağa çıkma yasağı kapsamında değerlendirmesinde bulundu. Bizler de tüm ülkede sokağa çıkma yasağını düzenlemiş bulunmaktayız.

En önemli sıkıntımız, ülkemizde Covid-19’a yakalanan kişiler ve bu kişilerin temas ettiği kişilere ulaşmadaki sıkıntımız bulunuyor. Tüm topluma çağrı yapmak istiyorum. Bulaşa yakalanmış olduğunu düşündüğümüz en yakınları dahi yetkili birimlere bildirmekten kaçınmayalım.

Bulaşa yakalanan insanların 3 sebepten dolayı kendilerini ifade etmeye zorlandıklarını biliyoruz. Bunlar, kişilerin 14 gün süreyle karantinaya girmesi, karantina koşullarında tek bir odada kalmanın zorlukları ve özel sektörden herhangi bir kardeşimizin, karantina sürecinde ödeme alamamasından dolayı kendilerini gizlemekteydiler.

Geçtiğimiz Bakanlar Kurulu’nda ürettiğimiz kararla, bulaşa yakalanan herhangi bir özel sektör çalışanının hastalık ödemesinin yapılması için gerekli kararları üretmiş bulunmaktayız. Bu süreçten sonra Covid-19 mücadelemizde, bulaşa yakalanan arkadaşların sağlık birimlerimiz tarafından bilinmesinde bize artı getirecektir. Hastalıktan kurtulmanın en önemli yöntemi aşıdır. Bildiğiniz gibi, Türkiye’den 20 bin adet Sinovac aşı gelmiştir. Türkiye alacağı aşılardan 500 bin adetini periyodik olarak kktc’ye aktaracak. Ülkemize gelecek olan aşı miktarının 1 Nisan itibariyle ikinci doz aşıların da yapılabilmesi için, en geç Mart ayının ikinci haftasına kadar; ekonomik aktivitenin normal bir şekilde yürütülmesini sağlayacağından, Türkiye ile ciddi temaslarımız var.

Devletin, yerel yönetimlere yetki devri yapması mümkündür. Dün alınan kararla da, Bakanlar Kurulu, kktc çapında tüm ilçe emniyet kurulları vasıtasıyla denetimlere başlamış bulunmaktadır. Bölgelerde denetimler sürüyor. Yarından itibaren tüm ülkede denetimler sürecek.

28 Ocak’tan 10 Şubat 2021’e kadar Girne ilçesinde sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Lefkoşa’da 28 Ocak’tan 3 Şubat 2021’e kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Mağusa, İskele, Lefke ve Omorfo’da bu akşamdan itibaren 3 Şubat 2021’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Mart ve Haziran ayları arasında yapılan uygulamanın aynısı yine yapılacaktır. Elzem ihtiyaçlar karşılanabilecektir. Bunların dışında sokağa çıkmak kesinlikle yasaktır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık