AktüelKentYaşamGirne Belediyesi Filiz Naldöven’in adını bir sokağa verecek

GİRNE BELEDİYESİ 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NDE ŞAİR FİLİZ NALDÖVEN’İN ADINI SOKAĞA VERECEK VE KAMRAN AZİZ İLE JALE DERVİŞ’İ ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİYLE ANACAK Girne Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde iki farklı etkinlik düzenliyor. Girne Belediyesinden verilen bilgiye göre, ilk etkinlikte, 2016 yılında hayatını kaybeden emekli öğretmen ve şair Filiz Naldöven’in adı, saat 11.00’de yapılacak törenle, Karaoğlanoğlu Caddesi ile 19 Mayıs Caddesi’ni (Calliope ile Levent Apartmanları arası) bağlayan sokağa verilecek. İkinci etkinlik...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 6, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

GİRNE BELEDİYESİ 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NDE ŞAİR FİLİZ NALDÖVEN’İN ADINI SOKAĞA VERECEK VE KAMRAN AZİZ İLE JALE DERVİŞ’İ ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİYLE ANACAK

Girne Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde iki farklı etkinlik düzenliyor.

Girne Belediyesinden verilen bilgiye göre, ilk etkinlikte, 2016 yılında hayatını kaybeden emekli öğretmen ve şair Filiz Naldöven’in adı, saat 11.00’de yapılacak törenle, Karaoğlanoğlu Caddesi ile 19 Mayıs Caddesi’ni (Calliope ile Levent Apartmanları arası) bağlayan sokağa verilecek.

İkinci etkinlik ise Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda saat 20.00’de gerçekleşecek. Piyanist ve bestekâr Kamran Aziz ile Jale Derviş anısına “Kadın demek” isimli şiir ve müzik dinletisi etkinliği yapılacak. Kamran Aziz ve Jale Derviş anısına Eralp Adanır tarafından hazırlanan görsel sunumun gerçekleşeceği etkinlikte, Filiz Yuvalı tarafından şiir okunacak ve Saint Hilarion String Quartet grubu müzik dinletisi sunacak.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili açıklamasında, daha önce Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen, Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nda Filiz Naldöven’in Özel Ödülü verdiklerini söyledi.

Nidai Güngördü, Kıbrıs’ın yetiştirdiği önemli şairlerden Filiz Naldöven’in adını yaşatmak için bu kez önemli bir gün olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ismini bir sokağa vereceklerini ifade etti.

“MİHENK TAŞLARINI ANACAĞIZ”

Güngördü, Kamran Aziz’in Kıbrıs Türk Folk Müziğine “Al Yemeni Mor Yemeni” ve “Kıbrısım” isimli şarkılarıyla kalıcı eserler bıraktığını belirterek, Jale Derviş’in ise Kıbrıslıları çok sesli klasik çağdaş müziği ile tanıştırdığını ifade etti.

Kadınlar Gününde müzik alanında Kıbrıslı Türklerin mihenk taşı olan iki kadın sanatçıyı anacak olmanın mutluluğu ve heyecanını yaşadığına dikkat çeken Güngördü, herkesi bu anlamlı günde yapılacak etkinliklere beklediklerini kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..