AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaGezi Parkı davası: 16 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi

Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklu olduğu Gezi Parkı soruşturmasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim etti. 657 sayfalık iddianamede 746 kişi müşteki olarak yer aldı. Dosyada ayrıca firari şüpheli olarak Ayşe Pınar Alabora, Memet Ali Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan ve Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, tutuksuz şüpheli olarak da Ali Hakan Altınay, Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, İnanç Ekmekçi, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 20, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklu olduğu Gezi Parkı soruşturmasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim etti. 657 sayfalık iddianamede 746 kişi müşteki olarak yer aldı. Dosyada ayrıca firari şüpheli olarak Ayşe Pınar Alabora, Memet Ali Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan ve Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, tutuksuz şüpheli olarak da Ali Hakan Altınay, Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, İnanç Ekmekçi, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin isimleri yer aldı.

AA’nın aktardığına göre iddianamede adı bulunan 16 kişinin tamamı hakkında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Dosyadaki bazı isimler hakkında ise “mala zarar verme”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması”, “ibadethane ve mezarlıklara zarar verme”, “ateşli silahlar kanununa muhalefet”, “nitelikli yağma” ve “nitelikli yaralama” gibi suçlardan değişen oranlarda hapis cezası istendi.

İddianamede Gezi Parkı eylemlerinin bir “kalkışma” olduğu ileri sürülerek dosyada bulunan kişilerin 2011’den bu yana bu “kalkışma” için yönlendirme yaptıkları, 2013’te ise eylemlerin finansmanı ile koordinasyonunu sağlamaya yönelik eylemleri olduğu ileri sürüldü.

Kavala hakkında hazırlanan iddianamede ise “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçunan bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 3 bin 158 yıla kadar hapis cezası istendi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..