AktüelAnalizEkolojiYaşamYorumGezegeni, okulu eken çocuklar değil siz mahvediyorsunuz – Srećko Horvat

Çeviren: Aycan Akcin Kaynak: The Guardian, Yazar: Srećko Horvat Editör notu: Avrupa’nın çeşitli kentlerinde iklim değişikliğine ve hükümetlerin bu konudaki pasif tutumuna yönelik ortaokul ve lise çağlarındaki öğrenciler okulu boykot ederek büyük yürüyüşler düzenliyor. Gençler özellikle iklime duyarlı olmayan eski kuşakları ve yönetici elitleri protestolarının hedefine alıyor. Pek çok ülkede ayağa kalkan öğrenciler bir yandan okulu boykot ederken diğer yandan da yaşanabilir bir gelecek olmadığı için okula gitmenin de anlamlı olmadığını ifade ediyor. The Guardian’dan okul...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 8, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Çeviren: Aycan Akcin

Kaynak: The Guardian, Yazar: Srećko Horvat

Editör notu: Avrupa’nın çeşitli kentlerinde iklim değişikliğine ve hükümetlerin bu konudaki pasif tutumuna yönelik ortaokul ve lise çağlarındaki öğrenciler okulu boykot ederek büyük yürüyüşler düzenliyor. Gençler özellikle iklime duyarlı olmayan eski kuşakları ve yönetici elitleri protestolarının hedefine alıyor. Pek çok ülkede ayağa kalkan öğrenciler bir yandan okulu boykot ederken diğer yandan da yaşanabilir bir gelecek olmadığı için okula gitmenin de anlamlı olmadığını ifade ediyor. The Guardian’dan okul boykotları ve bir nevi ‘iklim kuşağı’ olarak isimlendirebileceğimiz yeni jenerasyonla ilgili Srecko Horvat imzalı yazıyı çevirerek yayılıyoruz. 

İklim değişikliği ile ilgili grev yapan öğrencileri eleştirmeyi bırakın. Sözde yetişkinler, bizi bu felakete sürükleyenlerdir.

Yüzyıllar boyunca toplumlarımızı, ekonomilerimizi ve ailelerimizi yönetme biçimimiz nedeniyle ihmal edilmiş ve hafife alınmış bir siyasi özne varsa o da çocuklardır. 

Politik liderlerin dikkatini küresel iklim krizine çekmek için derse girmeyi reddeden okul çağındaki çocukları içeren bu protestolar Avustralya’dan Almanya’ya, İsveç’ten Belçika’ya yayıldı; İngiltere’deki ilk grevler 15 Şubat Cuma günü ve bu ayın sonunda ABD’de gerçekleşecek. Ancak, onları ciddiye almak yerine, birçok “yetişkin” hala tüm bu protestoların hoş ve sevimli olmasına rağmen okulu ekme eylemi konusunda soru işaretlerine sahiptirler; çocukların kendi eğitimlerini ve geleceklerini tehlikeye atmak yerine  neden protestoları “boş zamanlarında” yapmadıklarını sorgularlar.

En saçma tepkilerden biri  Çevre Bakanı Joke Schauvliege’in, Belçika’daki çocukların okulu ekmelerinin adsız yabancı güçler tarafından zorlanması üzerine olduğu iddiası üzerine istifaya zorlanması oldu.

Bir radyo röportajında ​​eylemin çocukları başarısızlığa hazırladığını söyleyen Avustralyalı Kaynaklar Bakanı Matt Canavan’ın şöyle dedi: “Okuldan kaçıp protestolara katılmak size hiçbir şey kazandırmaz”.

Bu arada, Alman haber dergisi Der Spiegel’in 16 yaşındaki İsveçli ve protesto fikrinin sahibi Greta Thunberg ile yaptığı röportajı düşünün. Greta, Davos’a ulaşmak için trenle 32 saat boyunca seyahat etti; halbuki oraya iklim değişikliği hakkında konuşmak için giden “yetişkinler” toplamda 1.500 özel jet uçuşu gerçekleştirdi.

Spiegel gazetecileri, Greta’yla tanışmak için İsveç’e uçtu (en azından özel jetle olmasa da) ve en can alıcı olan şu soruyu sordu: Dünyadaki çocuklara ilham kaynağı olan bu kızın arkasında kim var?

Bu nedenle, Greta’ya konuşmalarının bir çocuk tarafından yazılmış olabilmesi için fazla iyi olduğunu düşündüklerini belirterek bu soruyu direk olarak kendisine yönelttiler: “Greta’nın arkasında kim duruyor?” Cevap sabırla anlatıldı: “Greta’nın arkasında Greta duruyor.  “Bazı insanlar ebeveynlerimin beynimi yıkadığını söyledi, ama tam ters, ben ebeveynlerimin beynini yıkadım. Onları daha fazla uçmamaya ve et yememeye ikna ettim ”.

Aynı ataerkil tavırla çocukların okulu ekmemeleri gerektiğe dair şikayete maruz kalan  13 yaşındaki ABD öğrencisi Alexandria Villasenor her Cuma günü kendi iklim grevinde BM’ye yürüyor ve şikayetlere şu şekilde karşılık veriyor: “bizim bir geleceğimiz olmayacaksa bu  durumda okula gidip gitmemek pek de önemli değil. ” Bu durum daha doğru şekilde söylenemezdi. Belçika’da on binlerce çocuk iklim değişikliğine karşı eylem gösterilerine katılmak için okulu ekerken, aynı zamanda Avrupa’nın başka bir köşesinde, Makedonya’da, çocukların hava kirliliği nedeniyle okula gitmemeleri buyuruldu. Bu, bazı çocukların “yetişkinlerin” dünyayı yönetme biçimi nedeniyle okula reddedildiklerini göstermektedir.

Çocukların protestolarla geri getirdiği şey bir tür evrenselciliktir; (Belçika’daki çocuklar aynı zamanda Makedonya’daki çocukların geleceği hakkında protesto ediyorlar), ortak bir gelecek kavramı hakkında çok ihtiyaç duyulan bir tartışma. 

Bu nedenle, bu çocuk itaatsizlik dalgasını yalnızca doğal kaynakları değil, zamanı ve geleceğin sökmesi üzerine kurulu bir sistemden kelimenin tam anlamıyla zamanı (geleceği) geri alma girişimi olarak anlamak zorundayız. .

En genç vatandaşlarımıza karşı ilk savaş, geleceklerinin çalınması olan gezegenin imhası; İkinci savaş, mevcut çocukların protestosuna aşırı tepki verilmesidir. Bu, Batı kültürümüzün yansıması olarak çocuklara evcil hayvan gibi davranma eğilimidir . Milyarder iş liderleri, Davos’taki İsveçli kızı alkışladı, ancak dışarıdan bakıldığında bu bir gösteri gibi görünüyordu.

Peki bugünün çocukları gerçek büyükler, dünyayı ekolojik bir felakete götüren “yetişkinleri” ise şımarık ve tehlikeli  olarak kabul edilse ne olur?

Eğer herhangi bir geleceğe sahip olmak istiyorsak, 21. yüzyılın başlarındaki çocukları ciddiye almalıyız – ve yetişkinler de onların protestolarına katılmalılar.

The children skipping school aren’t ruining the planet – you are | Srećko Horvat

Stop criticising the pupils striking about climate change, says philosopher Srećko Horvat

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık