AktüelKitapYaşamGeorge Orwell’a 70 yıl ‘gecikmeli’ özür

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 9, 2019
Djumba Hotel & Cafe

British Council tarafından yapılan açıklamada, yazar George Orwell’a ait İngiliz yemekleriyle ilgili bir makalenin, diğer kıtalardaki okuyucular için uygunluğundan endişe duyulduğu gerekçesiyle reddedilmesinin üzerinden geçen 70 yılın ardından özür dilendi.

Hükümet tarafından finanse edilen ve dünya çapında İngiliz dilini ve kültürünü tanıtan organizasyon, ‘Sayın Orwell’dan Özür Dileyerek’ başlıklı bir dosya yayınladı.

British Council’de editör olan Alasdair Donaldson, yaptığı açıklamada, “Kurumun görüşüne göre söz konusu makale savaş zamanında alınan gıda oranlarının azaltılması ve 1945 yılının kışında meydana gelen açlık krizinin yıkıcı etkilerinden bahsetse bile o dönemde gıda hakkında bir makale yayınlanmasından kaçınıyordu” dedi.

Orwell, açıklık, zeka ve yumuşak huyluluğu ile ön plana çıkan yazılarıyla tanınan İngiliz bir gazeteci ve roman yazarı idi. ’Hayvan Çiftliği’ ve 1984, Orwell’ın ön plana çıkan eserleri arasında yer alıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©