AktüelİnsanGeorge Michael: Manşetlerin Gölgelemeye Çalıştığı Yetenek

Sesi, yakışıklılığı ve harika sahne performansları milyonların sevgisini kazandı, hayranları onun genç bir idolden dünya yıldızına olgunlaşmasına şahit oldu. George Michael, dünya çapında 100 milyon plak satan başarılı bir şarkıcı olmasının yanında yetenekli bir söz yazarı ve müzik yapımcısıydı. Vokalisti olduğu Wham! grubuyla yakaladığı başarıdan sonra, kendisine birçok ödül kazandıracak olan solo kariyerine adım attı. Ancak Michael’ın uyuşturucu sorunu, polisle yaşadığı husumetler ve hakkında çıkan haberler, kariyerini tehdit etti. BBC Türkçe, dün gece 53 yaşında...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 26, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Sesi, yakışıklılığı ve harika sahne performansları milyonların sevgisini kazandı, hayranları onun genç bir idolden dünya yıldızına olgunlaşmasına şahit oldu.

George Michael, dünya çapında 100 milyon plak satan başarılı bir şarkıcı olmasının yanında yetenekli bir söz yazarı ve müzik yapımcısıydı.

Vokalisti olduğu Wham! grubuyla yakaladığı başarıdan sonra, kendisine birçok ödül kazandıracak olan solo kariyerine adım attı.

Ancak Michael’ın uyuşturucu sorunu, polisle yaşadığı husumetler ve hakkında çıkan haberler, kariyerini tehdit etti.

BBC Türkçe, dün gece 53 yaşında hayata vedan eden Kıbrıs kökenli dünyaca ünlü şarkıcı George Michael’ın hayatını derledi.

George Michael 25 Haziran 1963’te Kuzey Londra’da doğduğunda gerçek ismi Georgios Kyriacos Panayiotou’ydu. Babası 1950’lerde İngiltere’ye göçen Kıbrıslı Rum bir restoran işletmecisi, annesiyse İngiliz bir dansçıydı.

Ancak Michael’ın çok mutlu bir çocukluk geçirdiği söylenemezdi. Ünlü müzisyen verdiği röportajlarda, annesiyle babasının maddi durumlarını düzeltmek için sürekli çalıştıklarını ve kendisine pek ilgi göstermediklerini söylemişti.

Henüz genç bir delikanlıyken ailesiyle Hertfordshire’a taşındı ve okulda Andrew Ridgeley’le tanıştı. İkili ortak bir müzik zevklerinin olduğunu fark etti ve beraber bir müzik grubu kurdu. Ancak grup kısa zamanda dağıldı.

Andrew Ridgeley ve George Michael'ın 1984 yılından bir fotoğrafıcopyright PA
Michael (sağda) ve Wham! ikilisinin diğer üyesi Andrew Ridgeley (solda)

Michael ve Ridgeley 1981 yılında Wham! grubunu oluşturdular.

İkilinin çıkardıkları ilk şarkı Wham Rap! başarılı olmadı, ancak İngiltere’de yayınlanan ‘Top of the Pops’ televizyon programı grubu son dakikada programda bir performansa davet edince, söyledikleri Young Guns (Go For It) şarkısı İngiltere müzik listelerinde üçüncü sıraya yükselerek ikilinin ülke çapında tanınmasını sağladı.

İkili ilk başlarda deri ceketli isyankar bir imaj çizerek Bad Boys gibi şarkılar söyleseler de, daha sonra bu imajı değiştirdiler ve 80’lerin modasına uygun kıyafetler giyip dünya çapında ses getiren Wake Me Up Before You Go-Go gibi pop ağırlıklı şarkılara imza attılar.

Michael’ın ikilinin lideri olması solo bir kariyere yöneleceğinin de göstergesiydi. 1984 yılında çıkan Careless Whisper şarkısını Ridgeley ile yazdı, ancak şarkı ABD’de Wham! ve George Michael düeti olarak geçiyordu ve Michael’ın kariyerindeki ilk solo girişimiydi.

Wham! 1986 yılında dağıldı ve sonraki sene Michael, kendisinin de en sevdiği müzisyenlerden biri olan Aretha Franklin’le, I Knew You Were Waiting (For Me) düetini çıkardı.

Michael bu sıralarda cinsel yönelimini sorgulamaya başladı. Independent’a verdiği röportajda Wham! grubunun dağılmasından sonra depresyona girmesinin asıl sebebinin biseksüel değil eşcinsel olduğunun farkına varması olduğunu söyledi.

George Michael

Sevgilisinin ölümü

1987 yılının büyük kısmını ilk solo albümü Faith üzerinde çalışarak geçirdi. Albüm İngiltere’de ve Amerika’da müzik listelerinde birinci sıralara yerleşti, 25 milyon sattı ve 1989 yılında Michael’a bir Grammy kazandırdı.

Albümden çıkan ilk şarkı I Want Your Sex, özellikle ABD’nin radyo kanallarında tartışmalara sebep oldu ve çoğu kanal şarkıyı çalmayı reddetti. Bazı kanallarsa şarkıyı ‘seks’ kelimesini ‘aşk’ ile değiştirerek çaldı.

1988 yılında yaptığı dünya turnesi Michael’ın pop yıldızı statüsünü daha da güçlendirdi. Ancak ünlü şarkıcının çığlıklar atan hayranları ve sürekli turneye çıkması enerjisini tüketiyor ve depresif dönemlerini yoğunlaştırıyordu.

Bu nedenle dinlenmek için ikinci albümü Listen Without Prejudice Vol. 1 için turneye çıkmayı ve müzik videosu çekmeyi reddetti.

Michael 1985 yılında verdiği bir konser sırasında şarkı söylüyor.Image copyrightPA
Image captionMichael 1985 yılında verdiği bir konserde.

Albüm daha yetişkin bir kitleye hitap ediyordu ancak ABD’deki ilk işlerinin başarısını yakalayamadı. İngiltere’de ise Listen Without Prejudice Vol. 1, Faith’ten bile daha çok sattı.

1991 yılında yaptığı turnenin Rio ayağında o zamanki partneri Anselmo Feleppa’yla tanıştı. Michael hala eşcinsel olduğunu kamuya açıklamamıştı.

Ancak 2 yıl sonra Feleppa beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetti.

Bu sırada Michael’ın Listen Without Prejudice Vol. 2 albümü, bağlı olduğu Sony plak şirketiyle yaşadığı hukuki anlaşmazlıklar nedeniyle çöpe gitti. Uzun ve maliyetli bir hukuk mücadelesinden sonra Michael Sony ile yollarını ayırdı.

1994’te sevgilisi Feleppa’ya adadığı Jesus to a Child şarkısını çıkardı ve şarkı İngiltere’de liste başı oldu. Jesus to a Child daha sonra yapımı 3 yıl süren ve 1996 yılında çıkan Older albümüne eklendi.

Sevgilisinden sonra annesini de kaybetti

Melankolik bir albüm olan Older, Michael’ın cinsel yönelimine referans veriyordu ve şarkıcının imajı yine değişiyordu. Uzun saçları ve sakalının yerini kısa saç ve deri ceketler aldı.

Albüm İngiltere’de ve Avrupa’da büyük başarıya ulaştı ancak ABD’deki hayranları Michael’ın dönüşmek istediği ciddi sanatçı kimliğindense alıştıkları pop süperstarı George Michael’ı tercih ettiler.

1997’de annesi kanserden hayatını kaybettiğinde Michael bir kez daha depresyona girdi. GQ dergisine verdiği bir röportajda intihar etmeyi düşündüğünü ancak sevgilisi Kenny Goss’un desteğinin onu bundan vazgeçirdiğini söyledi.

Michael (sağda) Tom Jones (solda) ile sahne alıyor copyrightPA
Michael (sağda) Tom Jones (solda) ile sahne alıyor.

1988 yılında ABD’nin California’daki Beverley Hills şehrinde gizli görevdeki bir polis tarafından halka açık bir tuvalette ‘gayriahlaki bir eylemde bulunurken’ tutuklandı, para ve 80 saatlik kamu hizmeti cezası aldı.

Michael bu olaydan sonra cinsel yönelimini kamuya açıklayarak, sevgilisi Kenny Goss ile olan ilişkisini duyurdu.

Müzik kariyerine devam eden Michael, 1999 yılında Songs from the Last Century adında bir aranjman albümü yaptı.

2004 yılında ise 2 yıl üzerinde çalıştığı Patience albümünü çıkardı.

“George Michael’ın geri dönüşü” olarak anılan albüm İngiltere’de kısa sürede başarı kazandı, hatta ABD’nin müzik listelerinde bile 12. sıraya yükseldi.

Patience albümünün başarısından sonra Michael BBC’ye verdiği bir röportajda artık albüm satmayacağını, hayranlarının müziğini internetten bedava indirebileceğini ancak bunun yerine hayır kurumlarına bağış yapmalarını rica edeceğini söyledi.

2006’da, 15 yıl sonraki ilk turuna çıktı ve İngiltere’nin Wembley Stadyumu’nda konser verdi.

Ancak özel hayatı manşetlerin konusu olmaya devam etti. Şubat 2006’da uyuşturucu taşımaktan tutuklandı, aynı yılın Temmuz ayında ise Londra’da bir parkta cinsel ilişkiye girdiğiyle ilgili haberler çıktı.

Ağustos 2010’da uyuşturucu etkisinde araba sürmekten 8 haftalık bir hapis cezasına çarptırıldı ancak cezasının yarısını tamamladıktan sonra serbest bırakıldı.

2011’de Prag’da verdiği konserde partneri Kenny Goss’tan 2 yıl önce ayrıldığını açıkladı ve bunun nedeninin Goss’un alkol, kendisinin de uyuşturucu bağımlılığıyla verdiği mücadele olduğunu söyledi.

George Michael’ın yeteneği onun methinin dünya çapında bilinmesini sağladı ama o, ona biçilen bu rolde kendisini hiçbir zaman rahat hissetmedi. Bir keresinde, gençken sahnede dönüştüğü insanın sadece işini yapmak için kullandığı ikinci bir kişiliği olduğunu söyledi.

Ciddi bir şarkıcı ve söz yazarı olarak kabul görmek için çok çalıştı. Depresyonu ve cinsel yönelimi hakkındaki kafa karışıklığıyla boğuşmasına rağmen, çabaları sayesinde yetişkin bir kitleye hitap etme amacını gerçekleştirdi.

George Michael hiç kuşkusuz 1980’li yılların en ebedi müzisyenlerinden biri olacak hatırlanacak.

George Michael’ın hayatını anlatan 6 şarkı

Careless Whisper (1984)

George Michael – Careless Whisper (Official Video)

George Michael – Careless Whisper (Official Video) ‘Listen without Prejudice/MTV Unplugged’ – OUT NOW. Listen on Spotify here http://smarturl.it/GMFreedomSpot and get the album here http://smarturl.it/LWPGM Get the Fantasy single here http://smarturl.it/GMFantasy Music updates http://www.listen-georgemichael.com Official website http://www.georgemichael.com Facebook https://www.facebook.com/georgemichael/ Twitter https://twitter.com/GeorgeMOfficial Instagram https://www.instagram.com/georgemofficial/ Subscribe to George Michael on YouTube: http://smarturl.it/GeorgeMsubscribe?I…

Bu şarkı, George Michael’ın ilk solo hit şarkısıydı. 1984 yayımlanan şarkı, yüzeysel melodileriyle bilinen Wham! grubunun şarkılarının aksine zengin melodiye sahipti ve onu ciddiye alınır bir şarkıcı yaptı. Kariyeri boyunca en çok bilinen şarkısı oldu.

Careless Whisper, işe gitmekte olan 17 yaşındaki George tarafından yazılmıştı.

George, İngiltere’nin doğusunda bulunan Hertfordshire bölgesindeki Bushey kentinde Bel Air isimli restoranda DJ’lik yapıyordu ve beste otobüste aklına geldi:

“Melodinin aklıma geldiği anı, otobüse binişimi ve arkada oturuşumu, kelimeleri melodiye döküşümü ve her şeyi hatırlıyorum.”

Romantizm ve onu okul diskosunda gören başka bir kız için ilk sevgiliden ayrılmanın pişmanlığı… “Careless Whisper’daki bütün fikir, ilk sevgilinin diğerini öğrenmesiydi – ama böyle bir şey hiç olmadı.”

George, geç kaldığı ve restoran sahibinin hoşuna gitmeyen şarkılar çaldığı için işinden atıldı. Ama işten ayrılmadan önce son gecesinde, Careles Whisper’ın demosunu çaldı.

“Gecenin sonuna doğru onu çaldım…ve sahne doldu. Daha önce onu hiç duymamışlardı, ama sahne doldu. ‘Bu iyiye işaret’ diye düşündüğümü hatırlıyorum.”

George Michael

A Different Corner (1986)

George Michael – A Different Corner (Official Music Video)

George Michael – A Different Corner (Official Video) Listen on Spotify – http://smarturl.it/Greatest_Hits Listen on Apple Music – http://smarturl.it/GeorgeEssentials Amazon – http://smarturl.it/GeorgeLWP_Amazon ‘Listen without Prejudice/MTV Unplugged’ – OUT NOW.

Careless Whisper çok başarı kazanmış ve pek çok dansın müziği olarak kullanılmış olabilir, ama George onun taşıdığı duygusal yoğunluğun çok farkında değildi.

“Gelişi güzel bir şarkı sözü yazabiliyorsunuz, iyi bir şarkı sözü olması gerekmiyor, ama çok fazla insana çok fazla şey ifade edebiliyor- Bu beni hayal kırıklığını uğratıyor.”

İki yıl sonra yayınladığı ve bir numaraya yükselen bir sonraki solo şarkısı ‘A Different Corner’, “daha gerçekti.”

George’u beyaz bir odada beyaz kıyafetler içinde gösteren hüzünlü ve hassas aşk şarkısı, onun derin duygularına karşılık vermeyen biri için yazılmıştı.

‘A Different Corner’ piyasaya çıktığında, George ün ve servet sahibiydi, ama bunlar gerçek aşk ile arasındaki engellerdi. “İstediğim herşeye sahiptim, ilk kez gerçekten aşık olmuştum ve sahip olduklarım yüzünden yürümeyecek gibi gözüküyordu.”

Albüm kapağında yazan bir notta kısaca şöyle diyordu: “Bu albüm, bir anıya adanmıştır.”

“Deneyimimi ve duygularımı ilk kez bir şarkı için kullandım. Tamamen terapötikti, hayatımın bu yönünü dışarı döktüm. Careless Whisper hiçbir zaman beni bu şekilde etkilemedi.”

I Want Your Sex (1987)

George Michael – I Want Your Sex (Stereo Version)

George Michael – I Want Your Sex (Official Video) Listen on Spotify – http://smarturl.it/Greatest_Hits Listen on Apple Music – http://smarturl.it/GeorgeEssentials Amazon – http://smarturl.it/GeorgeLWP_Amazon ‘Listen without Prejudice/MTV Unplugged’ – OUT NOW.

George’un çok satan solo çıkış albümü ‘Faith’in ilk şarkısı, cinsel birleşmeye funk tarzı bir kasideydi ve yayınlanır yayınlanmaz tartışma yarattı.

BBC radyoda gündüz saatlerinde çalınması engellendi, müzik kanalı MTV George’un o zamanlarki kız arkadaşı ve ilham perisi Kathy Jeung’un oynadığı klipteki bazı görüntüleri çıkararak klibi yayımladı.

Medyada çıkan haberlere yanıt olarak George, “Bir kaç hafta için deccal oldum” dedi.

Onun bu cesur çıkışı ana akım medyayı ürkütse de, videoda çıplak kadın bedeni üzerinde “tek eşliliği keşfet” yazıyordu ve George şarkının AIDS tehdidine karşı çok eşli cinsel yaşama karşı çıkış olduğunu söyledi.

O zamanlar AIDS korkusu yüksekti ve George cinsel ilişkinin korkulacak bir şey olduğuna ilişkin hakim görüşe sinir olduğunu söyledi.

“‘Gelişi güzel cinsel ilişkiye girmeye karşı çıkılmalı ama çocukları cinsellikten korkutmadan da bunu yapabilirsiniz’ demek istedim” diyordu.

“Bir şeyin erotik olması için yasak ve kalitesiz olması gerektiği fikrine karşı çıkmaya çalışıyordum.”

Bu ufak sansasyon, albümün ününü etkilemedi – ABD’de 10 milyon satarak 1980’lerin en çok satan albümlerinden biri haline geldi.

George Michael

Praying For Time (1990)

George Michael – Praying For Time

George Michael – Praying For Time (MTV Unplugged 1996)

‘Listen Without Prejudice Vol 1’ isimli bir sonraki albümünü yayınladığında George, fazla göz önünde olma ve tükenme korkusuyla geri çekilmesi gerektiğine karar verdi.

“Eğer hayatım istediğim şekilde devam edecek olsaydı, bir daha kameraların önüne asla çıkmazdım” dedi.

İnziva, modern çağda para ve dinin ahlaki boyutuyla mücadele eden biri hakkındaki ‘Praying For Time’ isimli şarkının klibinde yer almaması anlamına geliyordu.

Şarkı sözleri şöyleydi:

“Kapının arkasından haykırıyorsun/ ‘Benim olan benim, senin değil’/ Çok fazla şeyim olabilir ama şansımı denemek istiyorum/ Çünkü Tanrı skor tutmayı bıraktı.”

George’un köşesine çekilmesine herkes sıcak bakmıyordu, albüm şirketi Sony ile arasında çatlak yarattı ve üç yıl sonra kozlar mahkemede paylaşıldı.

‘Freedom 90’ isimli şarkısının klibinde de yer almadı, bunun yerine beş tane süper model klipte oynadı ve Faith albümündeki ünlü deri ceketi yakıldı.

George MichaelImage copyrightAP

Jesus To A Child (1996)

George Michael – Jesus to a Child (Official Music Video)

George Michael’s official music video for ‘Jesus to a Child’. Click to listen to George Michael on Spotify: http://smarturl.it/GeorgeMichaelSpotify?IQid=GMJTAC As featured on George Michael: Twenty Five. Click to buy the track or album via iTunes: http://smarturl.it/GMichaelTwenty5?IQid=GMJTAC Google Play: http://smarturl.it/GeorgeMjtacGplay?IQid=GMJTAC Amazon: http://smarturl.it/GMichael25Amazon?IQid=GMJTAC Stream more music from George Michael here: http://smarturl.it/GeorgeMMultiStream?IQid=GMJTAC More from George Michael Freedom: https://youtu.be/diYAc7gB-0A Faith: https://www.youtube.com/watch?v=6Cs3Pvmmv0E Freedom!

‘Older’ isimli albümünün başlangıç şarkısı, etkileyici ‘Jesus To A Child’ George’un muhtemelen en kişisel bestesi.

“Kutsanmışım, biliyorum/ Cennet gönderdi, cehennem çaldı/ Bana gülümsedin/ İsa’nın bir çocuğa gülümsediği gibi.”

Şarkı, hayranlarını mutlu etti ve İngiltere’de bir numaraya yükseldi.

O zamanlar bilinmiyordu ancak George’un partneri Anselmo Feleppa üç yıl önce AIDS ile ilişkili beyin kanamasından hayatını kaybetmişti. Şarkının öznesi oydu.

“Bence Anselmo kendimden öne koyarak sevdiğim ilk kişiydi” dedi.

O zamanlar Anselmo hakkında konuşmaktan kaçınsa da, basında George’un cinsel yönelimlerine dair spekülasyonlar artıyordu.

George bunlara “Bence modern dünyada en zor olan şeylerden biri, cinselliğin çok ama çok bulanık olması” sözleriyle yanıt verdi.

Outside (1998)

1998’de George, Los Angeles kentinde kamuya açık bir tuvalette uygunsuz davranıştan tutuklanınca cinsel yönelimiyle ilgili sorulara yanıt vermek zorunda kaldı.

Utançla geri çekilmek yerine, gazetelerdeki haberlerle cüretkar ve esprili bir şekilde yüzleşmeye karar verdi.

Tutuklanmasından sonra, CNN kanalında ilk eşcinsel ilişkisini 27 yaşında yaşadığını açıkladı ve “Kadınlarla olduğum zamanlardaki şarkılar gerçekten kadınlar hakkındaydı ve o zamandan beri yazdığım şarkılar açıkça belli ki erkekler hakkında” dedi.

Tutuklanmasına sadece yaptığı röportajlarla yanıt vermedi, kendisiyle dalga geçtiği pop şarkısı Outside’ın klibinde de polis olarak giyindi ve diskoya dönüşmüş kamuya açık bir tuvallette dans etti.

Şarkı İngiltere’de iki numaraya yükseldi ve muhtemelen kariyeri tehlikeye atan bir utancın özgürleştirici kişisel devrime dönüştürülmesine en iyi örnek oldu.

Fotoğraflarla: George Michael’ın hayatı

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık