koronavirus“Genel toplum karantinası acil uygulanmalı”

Doktor Erden Aşardağ sosyal medya hesabından açıklama yaparak, Covid-19 ile ilgili dört konuda acil çağrı yaparak bulaşın kontrolden çıkma değerinin tehlike boyutunu aştığını ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Doktor Erden Aşardağ sosyal medya hesabından açıklama yaparak, Covid-19 ile ilgili dört konuda acil çağrı yaparak bulaşın kontrolden çıkma değerinin tehlike boyutunu aştığını ifade etti.

Vatandaşlardan sadece pandemide aktif çalışan hekimleri ve KTTB’ni dinlemelerini isteyen Erdem Aşardağ, ülkeye girişlerin kısıtlamasının uzatılıp, 14-21 gün toplum karantinasının acil uygulanması çağrısında bulundu.

Erden Aşardağ’ın açıklaması şu şekilde:

“Dört KONU Dört ACİL Çağrı…FIRTINA DİNECEK.

Bulaşın kontrolden çıkma değeri tehlikeli boyutları aşmıştır. Yeni bulaşmaların, takibi, saptanması,tedavisi ve sağlık sistemimizin acilen elden geçirilmesi açısından ;

1. KİMSEYİ DİNLEMEYİN SADECE VE SADECE PANDEMİDE AKTİF ÇALIŞAN HEKİMLERİ VE TIP-İŞ+KTTB İ DİNLEYİN

Derhal ama derhal ‘’LÜTFEN’’ kriz masası kurup sağlıkçıların tüm işaret ettiği eksiklikleri , tüm işinizi bırakarak, ÇOK GEÇ olmadan devletin bütün imkanlarını seferber ederek gideriniz. Çağrıları sadece #SağlıklıSağlıkHizmeti vermek içindir.

TÜM HALK VE BİZ HEKİMLER, onların yanındayız.

2. YENİDEN 14-21 GÜNLÜK GENEL TOPLUM KARANTİNASI ACİLEN UYGULANMALIDIR; ÜLKEYE GİRİŞ KISITLAMASI UZATILSIN

Sayın Dr.Yalçın Oytam NSW Eyalet Sağlık Bakanlığı Avustralya Veri Bilimi Müdürü ;.Çok uzaklarda uzman olduğu konu hakkında memleketine, yetkililere ,insanlarına çağrıda bulunuyor. Uyarıyor.

KKTC’de Covid-19 toplum içi yayılma hızının ciddi derecede yüksek olduğunu ve bu hızla Kasım başında hastane genel koğuşlarında 150-250 hasta, ayrıyeten 30-50 hasta da yoğun bakımda olabileceğini. Yoğun bakıma giren hastaların %30-50’sinin dünya genelinde öldüğünü düşünürsek, ölümler Kasım ayı içinde bir kaç hafta içinde başlayabileceğini ve artarak devam edebileceğini öngörüyor. Dr. Yalçın Oytam’ın paylaşımı

3. TEMASLI İNSANLARIMIZIN, HASTA İNSANLARIMIZIN TAKİBİ AÇISINDAN TELEFONLARA YÜKLENECEK PROGRAMLAR YASAL OLARAK HAYATA GEÇİRİLMELİDİR. ELZEMDİR.

Avrupada ve birçok dünya ülkesinde yaygın bir şekilde yasal olarak ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Temas takip ekipleri tüm fedakarlıklara rağmen yorgun ve bitap duruma gelmiştir. Bu sistemin uygulanması sayesinde ciddi derecede iş yükleri azalabilecek ve olası temaslı hastaları fazla kaçırmayacağız. Kullanan ülkeler

Pandemiden önce ve pandemi esnasında elinden gelen tüm yardımları ve katkıları ,Dubai’deki çok önemli görevlerinden zaman ayırarak, bizlere ve görevlilere, yerinde ve zamanında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Erol Baysal bu konuda şu yorumu yapmıştır.

‘’Aplikasyon çağında yaşıyoruz. Alış verişlerimiz bile aplikasyonla artık. Ben hastaneye aplikasyonla giriş ve çıkış yapıyorum. Bütün personel de öyle. Tüm devlet çalışanları da… belki de 100 bin kişi. Hastaların hepsi aplikasyon ile takip ediliyor. Niye toplumu da temaslıları da böyle takip etmeyelim? Ben HEMEN DAHA FAZLA GECİKMEDEN derim ‘’

4. ELİSA ANTİKOR TESTLERİ ACİLEN ,TESHİS İÇİN ,HEKİMLERİN KULLANIMINA SUNULMALIDIR.

Hekime geç baş vuran ve covid-19 düşünülen hastalarımızda bazen 2 defa arka arkaya alınan PCR testleri (virüs taşıdığı halde) negatif çıkabilmektedir. Bu durumda ELİSA ANTİKOR testleri teşhiste çok yardımcı olacak ve vakaların atlanıp topluma karışması engellenecektir.Bu testler adamıza varmıştır. Çeşitli sebeplerden dolayı kullanımına engel konulmuştur. Derhal lütfen izin çıkarınız teşhis koyma hakkımıza halel getirmeyiniz. Bekliyoruz. Aksi SALGININ daha da artışı olacaktır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık