koronavirusGemi ile adaya gelişlerde kısıtlamaya gidiliyor

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, salgınla ilgili gelinen son aşamada, ilave tedbirler alınması konusunda görüş birliğine varıldığını kaydederek, Sağlık Kurulu’nun önerilerini dikkate alarak bazı kararlar aldıklarını ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 17, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, salgınla ilgili gelinen son aşamada, ilave tedbirler alınması konusunda görüş birliğine varıldığını kaydederek, Sağlık Kurulu’nun önerilerini dikkate alarak bazı kararlar aldıklarını ifade etti.

Özersay, rakamlar temelinde değerlendirme yaptıklarını ifade ederek, 1 Temmuz-16 Ağustos tarihleri arasında Kıbrıs’ın kuzeyinde 37 bin 500 yolcunun geldiğini ve bunların 13 bin 195’inin deniz yolu ile adaya giriş yaptığını kaydetti.

“Risk deniz yoluyla gelişlerde daha yüksek”

Toplamda 50 bin yolcunun içinden, özellikle deniz yolu ile gelenlerde 66, hava yolu ile gelenlerde 33 yolcunun pozitif test sonucu verdiğini de belirten Özersay, riskin deniz yoluyla gelişlerde olduğu dikkate alınarak, deniz yoluyla gelen yolcu sayısını günde 400’den 250’ye indirilmesi yönünde bir karar alındığını kaydetti. Özersay, ayrıca deniz yoluyla adaya gelenlerin PCR sonucunu limanlarda beklemeleri için fiziki imkanlar sağlanacağını da kaydetti.

“Tesadüfi test sayısı arttırılacak”

Sağlık Bakanı’nın bilgisi çerçevesinde, zaten başlamış olan tesadüfi testin sayı ve sıklığının artırılması için adım atılacağını da belirten Özersay, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giden ve 1 test uygulamasına tabii olmayanların arasından tesadüfen testler yapılacağını söyledi.

Riskin yüksek olduğu noktalarda ve Kıbrıs’ın kuzeyine gelen yolcuların testi negatif çıksa bile bazı yolculara rastgele test yapılacağını da kaydeden Özersay, Türkiye’de gemi veya uçağa binmeden önce PCR sonuçlarının kontrol edilmesini çok daha güvenli yapılmasını devreye sokulması yönünde adım atılacağını ifade etti.

Merkezde konaklama yapılması için düzenleme

Özersay, C kategorisinden gelecek olan yolcuların karantina alınması ile ilgili pozitif çıkanların ve temaslarının karantina altında tutulması için merkezde konaklama yapılabilmesi için bir düzenleme yapılmasına karar verildiğini de belirtti.

Eğlence merkezlerinde metrekare başına insan planı

Eğlence merkezlerinde belirli bir metrekare bazında ne kadar kişinin ne şekilde kontrol edileceği, kurallara uyulmaması durumunda ne kadar ceza verileceği ile ilgili detayların daha sonra paylaşılacağını da söyleyen Özersay, risk grubunda olan bireylerin ve kamuda her bir bakanlığın personeli ile ilgili tedbirlerin alınmasının da değerlendirildiğini kaydetti.

Eğitim ile ilgili değerlendirme 21 Ağustos’ta

Eğitim ile ilgili değerlendirme yapılacağını da sözlerine ekleyen Özersay, 21 Ağustos’ta Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının eğitimin hangi tarihten itibaren ve hangi kurallar çerçevesinde başlayabileceğine yönelik bir basın toplantısı düzenleneceğini kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık