AktüelGazedda'nın GündemiGeçişlerin başlaması için görüş alışverişinde bulunuldu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, karşılıklı geçişlerin aşamalı olarak yeniden başlamasına yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, geçişlerin aşamalı olarak yeniden başlamasına yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

İki lider, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan, eğitim ve tedavi gören Kıbrıslıtürkler, Kıbrıs’ın kuzeyinde çalışıp Pile’de ikamet eden Kıbrıslıtürkler ile daimi ikametgahları Kıbrıs’ın kuzeyinde olan Kıbrıslırum ve Maronitlere yönelik kısıtlamaların kaldırılması ve diğer insani durumlardan dolayı geçiş yapacaklarla ilgili prensipte anlayış birliği sağladı.

İlk aşamada, yukarıda belirtilen kategorideki kişilerin araçla geçiş yapılabilecek noktalardan geçişi ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nde eğitim gören ve Ledra Palace geçiş kapısını kullanan öğrencilerin de yine bu kapıyı kullanmaları yönünde hemfikir olundu.

 Anastasiades Kıbrıs Cumhuriyeti olarak, söz konusu kategorilerde yer alanların geçişlerinin 8 Haziran 2020 itibariyle başlamasını öngördüklerini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ilk geçişlerinde sunulmak üzere son 3 gün (72 saat) içerisinde yapılan COVID-19 testlerinin negatif çıktığını gösteren belge aranmasını, sonrasında ise Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişlerde Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarınca rastgele testler yapılmasını düşündüklerini ifade etti.

 Görüşmede ayrıca, BM gözetiminde toplanan iki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin, Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani ve Kıbrıslırum liderin bir temsilcisinin katılımıyla toplanması ve epidemiyolojik duruma göre tüm geçişlerin normale dönmesini teminen bundan sonra atılacak adımların yol haritasının belirlenmesi hususunda mutabık kalındı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yarın Meclis Başkanı, Hükümet ve Meclis’te yer alan parti başkanları ile yapacağı toplantıda Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiades ile yaptığı telefon görüşmesinin detaylarını aktaracak ve  geçişler konusunda alınması gereken tedbirler ve atılması gereken adımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık