AktüelEkonomi PolitikGeçişlerin açılması konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti’yle temasa geçilecek

Başbakan Ersin Tatar, geçiş noktalarının yeniden açılması hususunda Kıbrıs Cumhuriyeti ile temas kurulacağını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 20, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Başbakan Ersin Tatar, geçiş noktalarının yeniden açılması hususunda Kıbrıs Cumhuriyeti ile temas kurulacağını söyledi.

Başbakan Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan Kıbrıslıtürkleri temsilen bir heyeti kabul etti. Tatar, görüşmede yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın kuzeyinde son bir ayda koronavirüs vakasına rastlanmadığına, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde de vaka sayısının azaldığına işaret etti ve kapıların açılması için Kıbrıs Cumhuriyeti ile irtibata geçilmesi gerektiğini belirtti.

“İrtibat kurulması gerekmektedir. Sağlık Bakanına yetki verdim” diyen Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da Birleşmiş Milletler aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri ile temas kurabileceğini ifade etti.

İşleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nde olanların “çok da uzun olmayacak bir süreçte” işlerine geri dönebilmesi için kapılarda geçişlerin başlaması gerektiğine inandıklarını ifade eden Tatar, “Temaslar başlayacaktır” dedi.

Başbakan ayrıca, özel sektör çalışanlarına katkıya yönelik bazı düzenlemeler yaptıklarını, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışanları da kararlar dışında düşünmediklerini ifade etti.

Bilge: Talebimiz adım atılması

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan Kıbrıslıtürkleri temsilen Derviş Bilge, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan 1500-2 bin kişiyi temsil ettiğini ve işlerine dönebilmeyi istediklerini söyledi.

Bilge, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışanlar olarak beklentilerinin, işlerini kaybetmemek ve işlerine geri gidebilmeleri adına geçiş noktalarındaki engellerin kaldırılması için adım atılması olduğunu ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık