koronavirusGeçişler kapalıyken bile güneyden “vaka sızdığını” iddia etti

Hiçbir tahmini tutmayan seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yine bir tahminde bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 4, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Hiçbir tahmini tutmayan seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yine bir tahminde bulundu. BRT’de yayınlanan özel programa katılan Tatar, koronavirüsün 7 Şubat’ta en üst noktayı göreceği yönünde tahminde bulundu. Tatar ayrıca, uzun zamandır geçişlerin tamamen durduğu güney geçişlerinden kuzeye “vaka sızdığını” da iddia etti.

Daha önce koronavirüsün Kıbrıs’ın kuzeyine gelmeyeceği şeklinde öngörüde bulunan, Başbakanlık yaptığı dönemde hiçbir koşulda kapanmaya gerek duyulmayacağını da ifade eden Ersin Tatar, yeni bir tahminde bulundu.

Ülkedeki salgın sürecini değerlendiren Ersin Tatar, sağlık danışmanlarından Koronavirüsün ülkede 7 Şubat’ta ‘pik’ yapabileceği yönünde görüş aldığını ifade etti.

“7 Şubat’tan sonra vakaların yavaş yavaş azalacağı ifade edildi” diyen Tatar, her türlü tedbire rağmen, Kıbrıs’ın güneyinden vakaların adanın kuzeye sızdığını söyledi.

Kıbrıs’ın güneyinde Christmas döneminde vakaların zirve yaptığını söyleyen Tatar, “Vakalar binlere dayanmıştı… Ardından kapanmaya gittiler. Güneyde vakalar azalmaya başladı. Bu bizim için de sevindiricidir” diye konuştu.

Tatar, hastalığın düşüşe geçebilmesi için hükümetin koyduğu kurallara uyulması yönünde çağrıda bulundu. Tatar, “Daha fazla test yapıldığı için vakalardaki artış gözüktü” dedi. Covid-19 vakalarındaki artışı değerlendiren Tatar, test sayılarında ciddi bir artış olduğunu KKTC’de bugün 5 bine yakın test yapıldığını söyledi.

Tatar “Bugün artan sayı daha fazla test yapılmasına bağlıdır. Daha fazla test konusu önemlidir. Daha süratle yapılabilecek testler vardır. Covid-19 vakalarını tespit edip, izole altına almak çok önemlidir” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık