koronavirus“Geçiş noktalarının açılması koşullar elverdiği zaman gündeme gelecek”

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, geçiş noktalarının açılmasının “koşullar elverdiği zaman hükümetin gündemine geleceğini” bildirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, geçiş noktalarının açılmasının “koşullar elverdiği zaman hükümetin gündemine geleceğini” bildirdi.

Haravgi gazetesi, Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios’un dün gazeteye yaptığı açıklamada, güney ile kuzey Kıbrıs arasındaki sınır kapılarının açılması konusunun koşullar elverdiği zaman hükümetin gündemine geleceğini söylediğini yazdı.

Habere göre Kusios, “hükümetin sınır kapılarını kapatmadığını, sadece 9 kapıdan 4’ünün işleyişini, geçişlerde gerekli koronavirüs testlerini yapabilecek personeli olmaması sebebiyle dondurduğunu” belirterek şu an için uygulamada bir çözüm görünmediğini de ifade etti.

Kusios, ciddi sağlık sorunları için Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki hastanelere girmek isteyen Kıbrıslıtürklere kolaylıklar sağlandığını ve yurt dışında mahsur kaldıkları için Larnaka’dan adaya dönen bazı Kıbrıslıtürklere de hizmet verildiğini belirterek “nihai kararlarımızın kriteri sadece sağlık olacaktır” şeklinde konuştu.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak, hükümetin sınır kapılarının açılmasına ilişkin kararının, havaalanlarının açılmasıyla orantılı olacağını yazdı.

Sınır kapıları İki Toplumlu Teknik Komite’nin gündeminde yok

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin dün telekonferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtirken, sınır kapılarının açılmasının teknik komitenin gündeminde yer almadığını yazdı.

Habere göre, komitenin Kıbrıslırum eş başkanı Leonidas Filaktu konuya ilişkin açıklamasında, dünkü görüşmede dünyada koronavirüs salgını, alınan koruyucu önlemler ve kısıtlamaların gevşetilmesine ilişkin konuların ele alındığını ifade etti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki hastanelerde tedavi gören Kıbrıslıtürklerin de toplantıda gündeme geldiğini ve bu konuda kendilerine yöneltilen soruları yanıtladıklarını ifade eden Filaktu, “Salgın konusunda Kıbrıs’ın kuzeyi de bizimle aynı endişeleri paylaşıyor ve kısıtlamaların gevşetilmesinde dikkatli olunması gerektiği fikriyle uzlaşıyorlar” şeklinde konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık