koronavirus“Geçiş kapıları kademeli bir şekilde açılmalı!”

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, Covid-19 salgınının her iki tarafta da kontrol altına alındığına dikkat çekerek, geçiş kapılarının kademeli ve gerekli sağlık önlemleri alınarak açılmasını talep etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 4, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, Covid-19 salgınının her iki tarafta da kontrol altına alındığına dikkat çekerek, geçiş kapılarının kademeli ve gerekli sağlık önlemleri alınarak açılmasını talep etti.

Her iki liderin, geçiş kapılarının 8 Haziran’dan itibaren Kıbrıs’ın güneyinde çalışan işçilere, öğrencilere ve tedavi gören hastalar ile Kıbrıs’ın kuzeyinde ikamet eden Kıbrıslı Rum ve Maronit yurttaşlara açılması yönünde anlayış birliği içerisinde olduğunu, BM’nin yanı sıra konunun uzmanlarından oluşan İki Toplumlu Sağlık Komitesinin de, geçiş kapılarının kademeli bir şekilde açılmasının sağlık açısından herhangi bir tehdit oluşturmadığı yönünde görüş bildirdiğini kaydeden Korkmazhan, Kıbrıs’ın her iki tarafında da eve kapanma döneminin bittiğini, önlemlerin kademeli bir şekilde kaldırılarak, işyerlerinin açılmaya başladığını, şehirler arası seyahatin serbest olduğunu, bu bağlamda geçiş kapılarını daha fazla kapalı tutmanın anlamsız olduğunu vurguladı.

Korkmazhan, kapıların açılmasının ada genelinde ekonomiye katkısının da büyük olacağını, özellikle ekonomik çıkmaz da olan Kıbrıslı Türk ekonomisine önemli katkı sağlayacağına dikkat çekti.

UBP-HP hükümetini kınıyoruz.

Geçiş kapılarının açılması konusunda her iki liderin 8 Haziran tarihinde mutabık kaldığını, BM ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin de onay verdiğini, ancak UBP- HP hükümetinin bu konuda bilinçli bir şekilde sorun çıkarmakta olduğunu kaydeden Korkmazhan, “Geçiş kapıları konusunu Sn Cumhurbaşkanı Akıncı ile siyasi çekişme konusu haline getiren, bu konuyu ayrılıkçı politikaları yönünde siyasi malzeme olarak kullanmaya çalışan UBP-HP hükümetini şiddetle kınıyoruz” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının epidemiyolojik verileri ve kapsamlı raporu hem Kıbrıs Türk tarafı ile hem de BM ile paylaştığına dikkat çeken Korkmazahan, “Başarı öyküsünden bahseden hükümet ve Sağlık Bakanı, biran önce bilimsel yöntemler ile hazırlanmış epidemiyolojik verileri ve raporu hem Sn Cumhurbaşkanı hem de toplum ile paylaşmalıdır” dedi.

UBP-HP hükümetinin Covid-19 virüsünü geçiş kapılarının kapalı kalmasını kalıcılaştırmak ve toplumlar arası teması tamamen kesmek yönünde fırsat olarak gördüğünü, ancak bunu gerçekleştirmelerinin mümkün olmadığını belirten Korkmazhan, “geçiş kapılarının kapalı kalmasının asla kabul edilmeyeceğini ve kapıların açılması için kitlesel eylemler düzenlemekten geri durmayacağımızı bilmelidirler!” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık