AktüelDünyaGeçici ateşkes yine uygulanamıyor

Ukrayna'da bazı çatışma bölgelerinden sivillerin tahliyesi için Rusya'nın ilan ettiği "geçici ateşkes" kararı, insani koridorlarla ilgili rota anlaşmazlığı nedeniyle yine askıda kaldı.
Gazedda KıbrısMart 7, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rusya’nın Kiev, Sumi, Harkov, Mariupol kentlerinde bu sabah tekrar ilan ettiği geçici ateşkes kararı insani koridorların oluşturulması konusunda taraflar arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle halen askıda. Kiev yönetimi, Rusya’nın söz konusu insani koridorları Belarus ve Rusya sınırlarına doğru açmasına tepki gösterirken Moskova ise Ukraynalı milliyetçi grupları “sivilleri rehin almak” ile suçluyor.

‘Sivillerin ukrayna topraklarında kalmasına izin verilmeli’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in sözcüsü yaptığı açıklamada, Rusya’nın oluşturduğu insani koridor rotasını “tamamen ahlak dışı” olarak nitelendirdi; Moskova’yı “insanların acısını bir televizyon şovu için kullanma çabası içinde olmak” ile suçladı. Açıklamasında “Bu insanlar Ukrayna vatandaşı, evlerini terk ettikten sonra Ukrayna topraklarında kalmasına izin verilmeli” dedi. Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, “Plana göre siviller Belarus’a gidecek, oradan Rusya’ya uçakla uçmayacak” açıklaması yaptı.

‘Neonaziler sivilleri rehin tutuyor’

Rusya Savunma Bakanlığı ise geçici ateşkes kararı alınan bölgelerde Ukraynalı milliyetçilerin sivilleri rehin tuttuğunu savundu. Bakanlığa bağlı Ulusal Savunma Yönetim Merkezi Başkanı Tümgeneral Mihail Mizintsev, “‘Ukraynalı Neonazi grupların 1600’den fazla yabancı vatandaşı canlı kalkan olarak kullandığını” iddia etti. Mizintsev, Mariuopol’da 70 Türkiye vatandaşının da rehin tutulduğunu öne sürdü.

‘İnsani koridor güzergahının mayınlı olduğunu anladık’

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ise Mariupol kentinde Rusya tarafından açılan insani koridorları kullanmak isteyenlerin mayınlı araziyle karşılaştığını savundu. ICRC’nin Ukrayna temsilcilerinden Dominik Stillhart, “Ne yazık ki prensipte anlaşmalar gördük şimdiye dek. Mariupol’da saha ekibimiz insani koridor çalışmalarının ilk kontrol noktasına ulaştıklarında, kendilerine gösterilen yolun aslında mayınlı olduğunu anladı” açıklaması yaptı.

Rusya yönetimi 5 Mart’ta çatışma bölgelerindeki sivillerin tahliyesi için “sessizlik rejimi” adını verdiği bir geçici ateşkes ilan etmiş ancak o tarihten bu yana sivillerin insani koridorlardan geçişi sağlanamamış, “geçici ateşkes” kararı alınan bazı bölgelerde ise çatışmalar devam etmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık