AktüelTeknolojiGazeteler yasaya uygun bir şekilde kapatılmadı

Bugün akşam saatlerinde, Gündem Kıbrıs ve Ada Basını sitelerinin kapatılmasıyla ilgili olarak gerekçe ortaya çıktı. GazeddaKıbrıs'ın edindiği bilgilere göre, iki gazete sayfalarında künye olmamaları gerekçe gösterilerek kapatıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 3, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Bugün akşam saatlerinde, Gündem Kıbrıs ve Ada Basını sitelerinin kapatılmasıyla ilgili olarak gerekçe ortaya çıktı. GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgilere göre, iki gazete sayfalarında künye olmamaları gerekçe gösterilerek kapatıldı.

İki internet gazetesi, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun internet servis sağlayıcılarına verdiği bilgi sonrasında kapatıldı. Kararla ilgili gerekçe ise şu saatlerde ortaya çıktı.

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgilere göre, iki gazete, sayfalarında künye olmamaları gerekçe gösterilerek kapatıldı.

Bilişim Suçları Yasası’nın 15 (2a) maddesi İnternet haber sitelerinin, Genel Yayın Yönetmeni ve/veya Sorumlu Yayın Yönetmeninin ismini ve yayın merkezini tanımlayan, ulaşılabilir bir adresi ve iletişim numarasını içeren künye ve iletişim bilgilerini yayımlamakla yükümlü olduğunu söylemektedir.

Ancak, aynı yasanın 9. Bölüm 3’üncü kısım birinci bendinde ise şu ifadeler bulunmaktadır:

“Bu Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte faaliyette olan yer, erişim ve toplu kullanım sağlayıcıları ile internet haber siteleri, bu Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 18 (on sekiz) ay içerisinde, bu Yasadan kaynaklanan yükümlülüklerini ve sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık