AktüelMedya OdasıGazeteciler için trans haberciliği ipuçları

GLAAD, trans bireylerle ilgili haber yapan gazeteciler için ipuçları yayınladı. GLAAD tarafından yayımlanan yazım rehberi, Elliot Page'in gerçek benliğini halka açık bir şekilde yaşama kararı çerçevesinde, yaygın hatalardan ve klişelerden kaçınırken saygılı ve doğru bir kapsama alanı oluşturulmasına yardımcı olmak için tasarlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

GLAAD, trans bireylerle ilgili haber yapan gazeteciler için ipuçları yayınladı. GLAAD tarafından yayımlanan yazım rehberi, Elliot Page’in gerçek benliğini halka açık bir şekilde yaşama kararı çerçevesinde, yaygın hatalardan ve klişelerden kaçınırken saygılı ve doğru bir kapsama alanı oluşturulmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

Trans sorunları hakkında daha kapsamlı bir referans Kılavuzu için GLAAD’ın web sitesinin ziyaret edilebileceği de ifade edildi.

Gazeteciler için ipuçları

1- Trans olarak geçiş yapan insanları tanımlayın ve “trans” kelimesini bir sıfat olarak kullanın. Elliot Page trans bir bireydir. “Trans” kelimesini isim olarak kullanmayın: “Elliot Page bir transseksüeldir” demeyin. “Transseksüel oldu” demeyin. “Transseksüel” veya “Travesti” kelimelerini kullanmayın.

2- Elliot Page’i ikili cinsiyete tabii olmayan, trans bir birey olarak tanımladığınızdan emin olun. Hem “trans” hem de “ikili cinsiyet olmayan”, birçok farklı deneyim türünü tanımlayan şemsiye terimlerdir. Page’in durumunda, şu şekilde kullanılabilir: “Elliot Page kendini trans ve ikili cinsiyet olmayan olarak tanımlar, yani cinsiyet kimliklerinin ne erkek ne de kadın olmadığı anlamına gelir.

3- Elliot Page’in cinsiyet kimliğinin ikili olmadığı belirtilmeli, cinsel yöneliminin değil… Cinsiyet kimliği, kişinin içsel, cinsiyet duygusudur. Cinsel yönelim, bir kişinin ilgisini çeken kişidir. Onlar aynı şey değildir ve karıştırılmamalıdır.

4- Trans kimliğini açıklayan bireylere “Elliot Page” olarak hitap edin. Eski isimleriyle hitap etmeyin. O, adını değiştirdi ve adını değiştiren diğer herkes gibi aynı saygıya sahip olmalıdır. Elliot Page, önceki adıyla halk tarafından bilindiğinden, başlangıçta “Elliot Page, eskiden Ellen Page olarak bilinir …” demek gerekli olabilir, ancak halk Page’in yeni adını öğrendikten sonra, gelecekteki hikayelerde sürekli olarak ona atıfta bulunmayın.

5- Elliot’tan bahsederken erkek/o (he/they) zamirlerini kullanın. Bu, Elliot’a atıfta bulunmak için erkek/o zamirlerini kullanabileceğiniz anlamına gelir. Her iki zamir de kabul edilebilir. Bunu kitlenize açıklamanız gerekiyorsa, “Elliot Page hem erkek (he) hem de “o” (they) zamirlerini kullanır” demek ve “bu haber bu zamirlere atıfta bulunacaktır” demek yeterli olacaktır.

6- Geçmişteki olaylara atıfta bulunurken bile Elliot Page’i tanımlamak için kadın (she) zamirlerini kullanmayın. Sadece mevcut isimlerini ve zamirlerini kullanın. Örneğin, “Elliot Page, hard Candy ve Juno’daki koparma performanslarından önce bir çocuk oyuncu olarak kariyerine başladı.”

7- Page’e atıfta bulunurken “kadın olarak doğdu” ifadesinden kaçının. Kitleniz için trans olmanın ne anlama geldiğini açıklamak gerekirse, şunu düşünün: “Elliot Page doğum belgesinde kadın olarak belirlendi, ancak şimdi gerçek benliği olarak yaşıyor.”

8- Transların cinsiyet uyumlamalarının bir parçası olarak üstlenmeyi seçebileceği veya seçmeyebileceği tıbbi prosedürler hakkında spekülasyon yaratmayın. Bu, kişiye özel bir tıbbi bilgidir ve trans kimlik, tıbbi prosedürlere bağlı değildir. Bir kişinin geçişinin tıbbi yönlerinin aşırı vurgulanması, trans bireyleri nesnelleştirir ve halkın trans bireyi bir bütün olarak görmesini engeller.

9- Trans olduğunu açıklayan bir bireyin yalan söylediğini veya aldatıcı olduğunu ima etmeyin, çünkü o, bu bilgiyi gizli tutmaya karar vermiştir. Trans bireyler yaygın şekilde aile reddi, istihdam ve konut ayrımcılığı ve fiziksel şiddet oranlarıyla karşı karşıyadır. Her trans birey, gerçek benliği olarak yaşamasının olası sonuçlarıyla yüzleşmeye hazırlanmalıdır. Bu süreç, onların aldatıcı veya yalancı oldukları anlamına gelmez. Bu sadece, kendilerini başkalarına güvenli bir şekilde açana kadar gerçek benliklerini gizli tutmanın gerekli olduğunu düşündükleri anlamına gelir.

10- Trans bir bireye, “kadınlık” veya “erkeklik” gibi yüzeysel eleştiriler sunmayın. Trans veya ikili cinsiyet olmayan bir birey “olmak” için tek bir yol yoktur. Trans bireyler, cisgender insanlar gibi bir dizi cinsiyet ifadesine sahip olabilirler. Bir kişi cinsiyetini saç, giyim, makyaj, mücevher vb. ile nasıl ifade etmeyi seçmesi, onların kişisel kararıdır ve cinsiyet kimliklerini değiştirmez.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık