PolitikaGazeteci Banu Güven: Biat Etmeyen Basın Kuruluşları Susturuluyor

Türkiye’de kapatılan İMC Televizyonu çalışanı, gazeteci Banu Güven, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonu İleri Haber’e değerlendirdi. Dün gece Kürt siyasetçilerin tutuklanmasının ardında bugün Cumhuiryet gazetesine yapılan operasyonu değerlendiren Banu Güven, “gazeteciliğin gerektiği gibi, etik değerleri esas alarak yapılmasını imkansız kılmaya çalışıyor hükümet. Çünkü tam da buna ihtiyacı var. Gazeteciliğe ihtiyacı yok iktidarın” dedi. Gazeteci Banu Güven’in İleri Haber’den Murat Büyükyılmaz’a yaptığı değerlendirmeler şöyle: ‘TAM ANLAMIYLA DEMOKRASİNİN ASKIYA ALINDIĞI BİR ÖRNEK’ Seçilmişler ve halkın temsilcisi olarak gördüğü...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de kapatılan İMC Televizyonu çalışanı, gazeteci Banu Güven, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonu İleri Haber’e değerlendirdi.

Dün gece Kürt siyasetçilerin tutuklanmasının ardında bugün Cumhuiryet gazetesine yapılan operasyonu değerlendiren Banu Güven, “gazeteciliğin gerektiği gibi, etik değerleri esas alarak yapılmasını imkansız kılmaya çalışıyor hükümet. Çünkü tam da buna ihtiyacı var. Gazeteciliğe ihtiyacı yok iktidarın” dedi.

Gazeteci Banu Güven’in İleri Haber’den Murat Büyükyılmaz’a yaptığı değerlendirmeler şöyle:

‘TAM ANLAMIYLA DEMOKRASİNİN ASKIYA ALINDIĞI BİR ÖRNEK’

Seçilmişler ve halkın temsilcisi olarak gördüğü kişilerin işlerini yapmaktan alıkonulması, üzerinde durulması gereken bir mesele. Bu insanların demokrasinin bir aracı olan seçimlere artık inancını kaybetmesine yol açabilir ve bu tehlikeli birşey. Böyle birşey isteniyor demek ki. Nasıl sonuçları olacak, bu konuda çok endişeliyim. Bu çünkü tam anlamıyla demokrasinin askıya alındığı bir örnek.

‘BİAT ETMEYEN BASIN KURULUŞLARI SUSTURULUYOR’

Demokrasinin nasıl askıya alındığının örneklerinden biridir bu. Bugün olan da tam da bu meselelerin belki hakkıyla yer bulacağı basın yayın kuruluşlarından birine uygulanan baskı. Burada iki koldan bir şey görüyoruz. Bir, vakıf yönetimine dair bir problem olduğu söyleniyor. Onunla ilgili bazılarının açmış olduğu bir dava var. Belli ki o kullanılıyor. İkincisi ise ‘FETÖ’ ve PKK bağlantılı olduğu iddia ediliyor, gözaltına alınan kişilerin bazılarına söylenen bu galiba. Bunlar hakikaten ortaya karışık… Bugüne kadar biat etmemiş ve bundan sonra da biat etmeyecek olan basın yayın kuruluşlarının kontrol altına alınması, susturulması yolunda atılan adımlarla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bu kadar net. Basın kuruluşlarının finanse de edilmesi gerekiyor.

‘İKTİDARIN GAZETECİLİĞE İHTİYACI YOK’

Açıkçası, reklamları keserek, KHK’larla mal varlıklarına da el koyarak vesaire mali açıdan bir kere kuruluşların yaşamasını imkansız hale getiriyorlar. Gazeteciler sadece hava ile yaşayamıyor, o insanların da hayatlarını kazanması gerekiyor. Ve bunu gittikçe imkansız hale getirmeye çalışıyorlar. Gazeteciliğin gerektiği gibi, etik değerleri esas alarak yapılmasını imkansız kılmaya çalışıyor hükümet. Çünkü tam da buna ihtiyacı var. Gazeteciliğe ihtiyacı yok iktidarın, başka birşeye ihtiyacı var. Ve şu anda her yer onunla çevrilmiş durumda.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık