AktüelEkolojiGay penguenler terk edilmiş bir yumurtayı evlat edindi

Kendilerine bakmaları için terk edilmiş bir yumurta verilen iki erkek penguenin ebeveyn olma hayalleri gerçeğe dönüştü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 14, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kendilerine bakmaları için terk edilmiş bir yumurta verilen iki erkek penguenin ebeveyn olma hayalleri gerçeğe dönüştü.

Berlin Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan Skipper ve Ping çifti, uzun zamandır bir yavru penguen sahibi olmaya çalışıyordu ve Berliner Zeitung gazetesine konuşan hayvanat bahçesinin sözcüsü Maximilian Jäger’e göre geçmişte “balık ve taşlar” için bile kuluçkaya yatmayı denediler.

İkisi de 10 yaşında olan kral penguenlere temmuzda, hayvanat bahçesinin tek dişi kral pengueninin yakın zaman önce ilgisini kaybederek terk ettiği yumurtası verildi.

Hayvan bakıcısı Norbert Zahmel’e göre müstakbel babaların içgüdüleri yumurta verilir verilmez kendini gösterdi.

Berliner Zeitung gazetesine konuşan Zahmel, “Biz sadece erkeklerden birinin önüne (yumurtayı) bıraktık. Ne yapması gerektiğini hemen anladı” dedi.

Jäger’e göre,Skipper ve Ping yumurtayı aldıktan sonra “örnek ebeveynler gibi davranarak yumurtayı sırayla sıcak tutmaya” başladı.

Hayvanat bahçesi tarihinde ilk kez aynı cinsiyetten bir penguen çiftine kuluçkaya yatmaları için yumurta vermeyi deniyor. Eğer başarılı olurlarsa hayvanat bahçesinde 2002’den bu yana ilk kez yeni bir penguen yavrusu doğmuş olacak.

Eğer yumurta döllenmişse, nisanda Hamburg’taki Tierpark Hagenbeck hayvanat bahçesinden gelen Skipper ve Ping çiftinin yavrusu eylül başlarında yumurtadan çıkacak.

enguenlerde eşcinsellik hem vahşi doğada hem de havyanat bahçesinde bulunanlarda gözlenebiliyor. New York’taki Central Park Hayvanat Bahçesi’nde aynı cinsiyetten penguen çift Silo ve Roy birlikte bir yavru penguen yetiştirmiş, bu maceradan ilham alan “And Tango Makes Three” (Tango Üç Kişiliktir) isimli bir çocuk kitabı yayımlanmıştı.

İrlanda’daki Dingle Oceanworld Akvaryumu’ndaysa çoğunluğu eşcinsel 14 gentoo pengueninden 8’i kendi cinsiyetinden bir eşe sahip.

Kaynak: İndependetturkish

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık