AktüelGazedda'nın GündemiGavrialides: Kıbrıs LGBTI haklarını bir adım ileriye taşıyacak

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Çok Kültürlülük, Çeşitliliğe Saygı ve Kabul konuları Danışmanı Costa Gavrielides, ayırımcılık ve önyargının ortadan kalkmasının uzun ve zor bir yol olduğunu, bununla beraber Kıbrıs’ın ileriye doğru adımlar atacağını belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 19, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Çok Kültürlülük, Çeşitliliğe Saygı ve Kabul konuları Danışmanı Costa Gavrielides, ayırımcılık ve önyargının ortadan kalkmasının uzun ve zor bir yol olduğunu, bununla beraber Kıbrıs’ın ileriye doğru adımlar atacağını belirtti.

2020 Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Biyofobi’ye (IDAHOTB) Karşı Ulusal Gün dolayısıyla pazartesi günü bir açıklama yapan Gavrielides, bu yıl Kıbrıs’ın ILGA-Avrupa KGBTI uluslararası hakları kuruluşu Rainbow/Gökkuşağı Avrupa’nın yıllık endeksinde önemli bir artış gördüğünü belirtti.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında %31’le Kıbrıs’ın endekste 19’uncu sıraya (2019’da 23); Avrupa Konseyi’nin 49 ülkesi arasında da 29’uncu sıraya yükseldiğini kaydeden Costa Gavrielides, yasa oranı bakımından Kıbrıs’ın düşük kalmasına rağmen önemli ilerlemeler olduğunu, İçişleri Bakanlığı’nın halk tarafından bilinmeyen ayırımcılığa karşı mücadelede önemli yardımı olduğunu ifade etti.

Gavrielides son olarak ayırımcılığın ve önyargının ortadan kaldırılmasının uzun ve zor bir yol olduğunu, ülkedeki LGBTI’lilerin sorunlarının çok ve günlük olduğunu, şu an her zamankinden iyi durumda bulunduklarını sürekli ve önemli adımlarla gelişmenin kesintisiz devam edeceğine emin olduğunu vurguladı.

Hükümet, nefret suçlarıyla mücadeleye devam edecek

Kıbrıs hükümeti şiddet, ayırımcılık ve nefret suçlarıyla mücadeleye devam edecek

Kıbrıs hükümeti Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Biyofobi’ye (IDAHOTB) Karşı Ulusal Gün dolayısıyla pazar günü yaptığı açıklamada, LGBT toplumunun sosyal entegrasyonunu teşvikle her türlü şiddet, ayırımcılık ve nefret suçlarıyla mücadele taahhüdünü yineledi.

Yazılı bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, bu yıl Kıbrıs’ın, merkezi Brüksel’de olan bağımsız Avrupa ILGA-Avrupa kuruluşu ‘Rainbow Euope’un/Gökkuşağı Avrupa LGBTI’ye karşı ayırımcılıkta düşüş kaydettiğini ifade etti.

Sözcü, bunun yasaların kuvvetlendiğine ve prosedürlerin Kıbrıs’ta LGBTI toplumunu korumaya devam ettiğini gösterdiğine dikkat çekti.  

Koushos, hükümetin bu konuda daha çok şey yapılabileceğinin farkında olduğunu, yetkililerin bu yönde çalışılacağını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık