AktüelSanatYaşam“Garip Bir Yerden” oyunu 7 Mart akşamı ‘sahnelencek’

Sahnesi olmayan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatorları’nın yeni oyunu Garip Bir Yerden oyunu 7 Mart akşamı saat 19:00’da ‘sahnelenecek’. Oyun açık havada, eski devlet tiyatrosu yanındaki çukur alanda oynanacak. Yapılan açıklama şöyle: “Garip Bir Yerden”, 7 Mart 2019’da saat 19:00’da Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın hemen yanındaki “Çukur”da tek seferlik oynanacaktır. Gösterim ücretsizdir. Dünya Kadınlar Günü için yazılması gereken bir senaryo ve oynanması gereken bir “oyun”. Bunu kendine görev alan bir kadın, yazarlığından ve oyunculuğundan şüphelenmesi yetmezmiş gibi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 28, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sahnesi olmayan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatorları’nın yeni oyunu Garip Bir Yerden oyunu 7 Mart akşamı saat 19:00’da ‘sahnelenecek’. Oyun açık havada, eski devlet tiyatrosu yanındaki çukur alanda oynanacak.

Yapılan açıklama şöyle:

“Garip Bir Yerden”, 7 Mart 2019’da saat 19:00’da Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın hemen yanındaki “Çukur”da tek seferlik oynanacaktır. Gösterim ücretsizdir.

Dünya Kadınlar Günü için yazılması gereken bir senaryo ve oynanması gereken bir “oyun”. Bunu kendine görev alan bir kadın, yazarlığından ve oyunculuğundan şüphelenmesi yetmezmiş gibi “kadınlığını” ve bu oyunu yaratmak için doğru insan olup olmadığını da sorgulamaya başlar.

Bitmek bilmeyen sorular silsilesiyle kendi kendini çıkılması zor bir çukura koyar. Varolmanın dayanılmaz ağırlığı bu çukurdan çıkmayı daha da zorlaştırır. Çukurdan çıkabilmek için ağırlığını hafifletmeli, sorduğu sorulara dürüst cevaplar vermeli, ve kafasının içindeki seslerle yüzleşmelidir.

Kendi içinde yaşadıklarını anlamaya çalışırken, yaşadığı ülkeyi, çevresindeki insanları, günden güne gördüklerinin ve duyduklarının getirdiği duygu ve düşünceleri de dillendirme fırsatını iyi değerlendirme arzusunun getirdiği “bu fırsat kaçarsa” korkusu ile karşılaşmaktadır.

“Her genç kızın başına gelir” cümlesini dakika başı duyarken, neden bu “başlarına gelinenlerin” konuşulmadığını sorgulamakla kalmayıp, bunları seyirciyle konuşmayı ve topluma ayna tutmayı hedefler.

Kelimelerin yetmediği yerde daha deneysel yöntemlere başvurulan, komik ama komedi olmayan, tek kişilik ama tek kişilikli olmayan, trajik ama trajedi olmayan, oyun dediğimiz ama gerçeğe daha yakın GARİP BİR YERDEN “olay”ını deneyimlemeye davetlisiniz.

“Kadın çiçeğe benzer… Kadın şaraba benzer… Kadın illa ki insan dışında bir ŞEY’e benzer” söylemlerini duymaktan bıkanların dikatine.

“Garip Bir Yerden”, 7 Mart 2019’da saat 19:00’da Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın hemen yanındaki “Çukur”da tek seferlik oynanacaktır. Gösterim ücretsizdir.

Dikkat:
– Gösteri açık havada gerçekleştirilecektir.
– Kısıtlı yer sebebiyle lütfen rezervasyon yaptırınız.
– Sorun yaşamamak adına en geç 18:30’da alanda olunuz.
– El feneriniz varsa getiriniz.

Yazan – Yöneten – Yaratan: Aycan Garip
Kareografi – Dans: Refia Örs
Ses Tasarımı: Alp Ergüven
Butondan Sorumlu Bakan: Nurtane Karagil
Dijital: Barış Parlan

Detaylı bilgi için: (0392) 227 92 79

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık