AktüelEkolojiFukuşima’nın radyoaktif atık suyu insan DNA’sına zarar verebilir

Fukuşima Nükleer Santrali'ni soğutmakta kullanılan suyun okyanusa salınacağı yolunda haberlerin ardından Greenpeace'in hazırladığı raporda, kirli suda bulunan radyoaktif madde karbon-14'ün tehlikeli düzeyde olduğu ifade edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 25, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Greenpeace, 2011 yılında yaşanan tsunamide zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali’ni soğutmakta kullanılan suyun içindeki radyoaktif atıkların insan genetiğine zarar verebileceğini açıkladı.

BBC Türkçe‘nin haberine göre Greenpeace, raporunu, medyada Japonya hükümetinin 2022 yılında dolacak depolarda tutulan bu suyu okyanusa salmayı planladığı yolunda haberler yayınlanması ardından açıkladı.

Japonya hükümeti henüz Greenpeace raporuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

‘Sudaki karbon-14 tehlikeli seviyede’

“Suyu Engellemek 2020: Fukuşima radyoaktif su krizi gerçekliği” başlıklı raporda kirli suda bulunan “insan DNA‘sına zarar verme potansiyeli taşıyan” radyoaktif madde karbon-14‘ün tehlikeli düzeyde olduğu ifade ediliyor.

Greenpeace, Japonya hükümetini, suyun temizlendiği ve sadece trityum içerdiği izlenimi vermekle suçluyor. Japonya hükümeti henüz atık suyla ilgili herhangi bir karar alınmadığını söylese de gözlemciler, planın bu ayın sonunda açıklanmasını bekliyor.

Çevre grupları uzun süredir bu suyun okyanusa salınmasına karşı çıkıyorlar. Balıkçılıkla ilgili grupların da aynı şekilde itirazları var. Tüketicilerin bu bölgeden çıkarılan balıkları almayacağını söylüyorlar.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık