AktüelKültürMüzikYaşamFransız besteci Michel Legrand 86 yaşında hayatını kaybetti

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 26, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Jean-Luc Godard, Jacques Demy ve Agnès Varda gibi ünlü Fransız yönetmenlerin filmleri için müzikler hazırlamış, “En İyi Film Müziği” ve “En İyi Özgün Şarkı” dallarında Oscar Ödülü kazanmış Fransız besteci ve piyanist Michel Legrand, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Fransız müzisyen, “İkili Oyun” (The Thomas Crown Affair, 1968) filmiyle “En İyi Özgün Müzik” dalında ve “Yaz Günü” (Summer of ’42, 1971) ile “Yentl” (183) filmleriyle “En İyi Özgün Şarkı” dalında Akademi Ödülü’ne layık görülmüştü. Ayrıca “Cherbourg Şemsiyeleri” (Les parapluies de Cherbourg, 1964) gibi başka kült filmlerin müziklerini ve “The Windmills of Your Mind” gibi ünlü şarkıları bestelemişti.

Legrand, en son ay bir konser vermişti. Her gün en az bir saat piyano başında çalışan besteci, 26 Ocak 2019 Cumartesi tarihinde hayatını kaybetti.

Legrand’ın ölümü Fransa’yı ve dünyanın dört köşesindeki müzikseverleri hüzne boğdu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “yorulmaz dâhiyi” selamlarken, Legrand’ın eşine ve çocuklarına başsağlığı dileklerini iletti. Macron, “Başımızda dönüp duran ve sokaklarda işitilen eşsiz müziği hayatlarımızın soundtrack’i (film müziği) hâline gelmişti” dedi.

60 yıldan uzun kariyeri boyunca Frank Sinatra’dan Sting’e pek çok isimle çalışmış Legrand’ın Akademi Ödülleri yanında 5 Grammy ve Cannes’da verilmiş 2 ödülü bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©