AktüelEkolojiYaşamFransa’da yüzyılın davası: 2 milyon kişi devleti dava ediyor

“Yüzyılın davası” olarak internette başlatılan imza kampanyasına, Pazartesi itibariyle 1,6 milyonu aşkın kişi imza attı. Kampanya metni “laffairedusiecle.net” sitesi üzerinde yayınlandı. Kampanyada hedef, 2 milyon imzaya ulaşmak. Daha bir hafta dolmadan, hedefe çok yaklaşıldı. Kampanya Greenpeace, Oxfam, Doğa ve İnsan Vakfı (FNH) gibi bir çok sivil toplum örgütü tarafından başlatıldı. 2016’da iş reformuna karşı başlatılan benzer bir proje için iki hafta içinde 1 milyonu aşkın imza toplanmıştı. Oxfam France müdürü Cécile Duflot, “Hiçbirimiz böylesine ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 27, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

“Yüzyılın davası” olarak internette başlatılan imza kampanyasına, Pazartesi itibariyle 1,6 milyonu aşkın kişi imza attı. Kampanya metni “laffairedusiecle.net” sitesi üzerinde yayınlandı. Kampanyada hedef, 2 milyon imzaya ulaşmak. Daha bir hafta dolmadan, hedefe çok yaklaşıldı.

Kampanya Greenpeace, Oxfam, Doğa ve İnsan Vakfı (FNH) gibi bir çok sivil toplum örgütü tarafından başlatıldı.

2016’da iş reformuna karşı başlatılan benzer bir proje için iki hafta içinde 1 milyonu aşkın imza toplanmıştı.

Oxfam France müdürü Cécile Duflot, “Hiçbirimiz böylesine ve bu kadar hızlı bir başarı beklemiyorduk” dedi. FNH Başkanı Audrey Pulvar’a göre bu seferberlik, iklim değişiklikleri ve biyoçeşitliliğe ilişkin sorunların endişelerin merkezinde olduğunu gösteriyor.

Sivil toplum örgütleri geçen Pazartesi günü hükümete cevap vermesi için bir şikayette bulundu. İkinci aşama olarak Mart ayında konunun ilkin Fransa düzeyinde yargıya taşınması bekleniyor.

Küresel ısınma karşısında hükümetleri eylemsizliği nedeniyle dünya genelinde yargıya başvurma yöntemleri çoğaldı.

Hollanda’da 900 kişi adına 2015 yılında devletin sera gazı emisyonlarını 2020’ye kadar yüzde 25 indirmesi için dava açıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık