AktüelEkonomi PolitikFransa ve Yunanistan Türkiye’yi kınadı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Türkiye’nin bölgedeki eylemlerine karşı Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne dayanışma mesajı gönderdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 30, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Türkiye’nin bölgedeki eylemlerine karşı Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dayanışma mesajı gönderdi.

Fransa’yı ziyaret etmekte olan Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile birlikte yaptıkları ortak açıklamada Emmanuel Macron Fransa’nın Yunanistan ve Kıbrıs’ın egemen deniz haklarını desteklediğini belirterek Türk provokasyonlarını kınadı. Fransa Cumhurbaşkanı bu pozisyonun ayrıca AB tutumunu da yansıttığını kaydetti.

Türkiye ile Tripoli arasında imzalanan İşbirliği Memorandumu ve Libya’daki gelişmeler ile ilgili olarak Macron bölgede bulunan Türk gemilerinin Berlin’de alınan kararları çiğnediğini vurguladı.

Yunanistan Başbakanı Yunanistan ve Fransa’nın Türkiye’nin Kıbrıs’taki yasa dışı eylemlerini ve geçersiz olan Ankara-Tripoli memorandumunu kınadığını söyledi ve “Libya’da bulunacak her hangi bir çözüm bu mutabakat anlaşmasının iptalini gerektirir. Bu tüm ülkelerin de açıkladığı gibi yasal olmayan bir memorandumdur. Aradaki farkların çözümü sadece uluslararası yasalarla olabilir” dedi.

Mitsotakis ayrıca güvenlik garantörü olarak bölgeye gelen Fransız donanmasını selamladı ve “Yunanistan ve Fransa bir işbirliği çerçevesi oluşturuyorlar. Savunma Bakanlarımız bölgedeki tüm konularda sürekli temas içindedir” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık