AktüelKıbrıs SorunuPolitikaFransa, Erdoğan’ın Maraş adımını BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyor

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Kıbrıs Cumhuriyeti'ne verdikleri desteği açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 21, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’ta yaptığı konuşmada Maraş’ın yüzde 3,5’lik bölümünün askeri bölge olmaktan çıkarılacağı yolundaki açıklamasına AB ve ABD’den sonra Fransa da tepki gösterdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’ne verdikleri desteği açıkladı, BM Güvenlik Konseyi’nin bu ayki dönem başkanı olarak konuyu bugün BMGK gündemine getireceklerini açıkladı.

Amerika’nın Sesi‘nde yer alan habere göre Le Drian, Erdoğan’ın açıklamalarının ardından, Kıbrısrum tarafından gelen talep üzerine, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüştü.

Fransız Dışişleri Bakanlığı, görüşmenin ardından yazlı bir açıklama yaparak, Erdoğan’ın yeni adımının, “Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelerin acilen yeniden başlatılması için gerekli olan güvenin yeniden tesis edilmesi çabalarını zedelediğini” bildirdi. Erdoğan’ın “tek taraflı ve eşgüdümsüz olarak attığı bu adımdan üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“BM Güvenlik Konseyi’nin aylık başkanlığını yürüten Fransa, BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına tam uyum çağrısında bulunuyor, konuyu bugün Konsey’de yapılacak istişarelerde gündeme getireceğiz. Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan, iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyona dayanan ve iki topluluğa siyasi eşitliklerinin tam garantisini sunan çerçeveye bağlılığını yeniden teyit eder.”

Fransa’nın açıklaması öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile atanmış cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın açıklamalarını kınamış ve konuyu BM gündemine getirmek için müttefiklerle birlikte hareket ettiklerini belirtmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık