AktüelGazedda'nın GündemiFransa Doğu Akdeniz’e iki savaş uçağı ve bir fırkateyn gönderiyor

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz krizine Fransa da müdahil oluyor. Bölgede askeri varlığını artırma kararı alan Fransa, iki Rafale savaş uçağı ve Lafayette sınıfı bir fırkateynin Doğu Akdeniz'e gönderileceğini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz krizine Fransa da müdahil oluyor. Bölgede askeri varlığını artırma kararı alan Fransa, iki Rafale savaş uçağı ve Lafayette sınıfı bir fırkateynin Doğu Akdeniz’e gönderileceğini açıkladı.

Türkiye’nin Yunanistan’la yaşadığı kriz karşısında Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artırma kararı alan Fransa, atacağı adımı açıkladı. Fransa Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz’e iki Rafale savaş uçağı ve bir Lafayette fırkateyni gönderileceği bilgisi verildi.

Ortak tatbikat iddiası

Reuters’a konuşan Yunan savunma kaynakları ise Fransız ordusu ile Yunan güçlerinin bugün Girit adasının açıklarında ortak tatbikat yaptığını söyledi. Kaynaklar, söz konusu fırkateyn ve jetlerin Girit’e bu sabah vardığını, ardından bir tatbikat gerçekleştirildiğini söyledi.

Macron dün ne dedi? 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le yaptığı görüşmenin ardından Doğu Akdeniz’de askeri varlığı artırma kararını açıklamıştı. Macron Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin tek taraflı olarak aldığı petrol arama kararı gerilimi artırmakta. Bu girişimler, iki komşu ve NATO müttefiki ülke arasında barışçı bir diyaloğun önünü açmak için son bulmalıdır. Yunanistan ve Avrupa Birliği’nden ortaklarımızla da işbirliği içinde Doğu Akdeniz’deki Fransız askeri varlığını güçlendirme kararı aldım” ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık