Fransa 1 Aralık’ta hayat pahalılığına karşı sokağa iniyor

Son günlerde akaryakıt fiyatlarına karşı gösterilerle gündemde olan Fransa’da ülkenin en önemli sol sendikalar konfederasyonu, gelir adaletsizliği, hayat pahalılığı ve ırkçılığa karşı eyleme hazırlanıyor.

Fransa’nın en büyük sol sendikalar konfederasyonu CGT’nin yapılan toplantısında, aylardan sonra yeniden sokağa çıkılması kararı çıktı. CGT, on milyonlarca kişinin haklarını savunmak için düzenlenecek eylemlere katılım çağrısı yaptı.

CGT sendikalar konfederasyonunun açıklamasında, liberal politikiları sürdüren Emmanuel Macron ve hükümetin dar gelirlilerin hayat şartlarını iyileştirmek için acilen harekete geçmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

‘HÜKÜMET POLİTİKALARININ YOL AÇTIĞI DURUM SÜRDÜRÜLEMEZ’

Hükümetin son 1,5 yılda izlediği politikalarla çalışanlar ve emekliler başta olmak üzere toplumun hayat şartlarını ağırlaştırdığına dikkat çekilen açıklamada, milyonların ay sonunu getirmekte zorlandığına dikkat çekildi. Bu politikaların yol açtığı durumun daha fazla sürdürülemeyeceğinin altı çizilen açıklamada, sendikaların ve taleplerinin görmezden gelinmesi sert bir dille eleştirildi.

Irkçı, kadın ve eşcinsel düşmanı söylem ve politikalara karşı da uyarıda bulunulan açıklamada, dar gelirlilerin hayat şartlarını iyileştirecek adımların hızlıca atılması istendi.

DAR GELİRLİLERE YÖNELİK POLİTİKALAR GELİŞTİRİLMELİ

CGT’nin çağrı yaptığı eylemde halen brüt bin 498 euro olan asgari ücretin en az bin 800 euro olması öncelikli taleplerden. Elektrik ve gaz gibi temel tüketim ürünlerine en fazla yüzde 5,5 katma değer vergisi uygulanması talep eden CGT, mükelleflerin gelirlerini dikkate alan ‘adil bir vergi sistemi’ni savunuyor. CGT’nin talepleri arasında hükümet tarafından kaldırılan zenginlere yönelik vergilerin geri getirilmesi öne çıkıyor.

Gazedda'dan haberdar olmak için takipte kalın...

Gazedda

Gazedda

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.

Gazedda Sosyal Medya

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist