AktüelKıbrıs SorunuYüzleşmeFotiou: Kayıp kişiler konusu ‘trajik’ bir durumdadır

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Fotis Fotiou, salı günü milletvekillerine yaptığı konuşmada, kayıp kişilerle ilgili sonuca bakınca çabaların ‘trajik’ bir duruma geldiğini söyledi. Meclis Mülteciler ve Kayıp Kişiler Komitesi toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Fotiou, milletvekillerine kayıp kişilerle ve daha fazla kayıp kişinin kalıntılarının bulunduğu yer tespit çalışmalarındaki zorluklarla ilgili tüm önemli konularda bilgi verdiğini bildirdi. Kalıntıların yerini tespit çalışmalarında sonucun ‘trajik’ olduğunu ifade eden Fotis Fotiou, yer tespitinde son yıllarda oldukça endişe verici bir düşüş eğilimi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 26, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Fotis Fotiou, salı günü milletvekillerine yaptığı konuşmada, kayıp kişilerle ilgili sonuca bakınca çabaların ‘trajik’ bir duruma geldiğini söyledi.

Meclis Mülteciler ve Kayıp Kişiler Komitesi toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Fotiou, milletvekillerine kayıp kişilerle ve daha fazla kayıp kişinin kalıntılarının bulunduğu yer tespit çalışmalarındaki zorluklarla ilgili tüm önemli konularda bilgi verdiğini bildirdi.

Kalıntıların yerini tespit çalışmalarında sonucun ‘trajik’ olduğunu ifade eden Fotis Fotiou, yer tespitinde son yıllarda oldukça endişe verici bir düşüş eğilimi görüldüğünü kaydetti.

Fotiou, tüm önemli bilgilerin ve özellikle toplu mezarların yerlerinin Türk ordusunun kayıtlarında olduğundan diğer kuruluşların kayıtlarıyla Türkiye’nin yükümlülüklerini ve sorumluluklarını dengeleme çabalarının yanıltıcı ve kabul edilmez olduğunu belirtti.

Fotis Fotiou, Kıbrıs’ın kuzeyindeki Assia köyünde kayıp kişilerin kalıntılarının yerlerinin değiştirilmesi olayından başka daha birçok kalıntıların kasıtlı taşınması durumu olduğuna dikkat çekti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık