AktüelKıbrıs SorunuYüzleşmeFotiou: Kayıp kişiler konusu ‘trajik’ bir durumdadır

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Fotis Fotiou, salı günü milletvekillerine yaptığı konuşmada, kayıp kişilerle ilgili sonuca bakınca çabaların ‘trajik’ bir duruma geldiğini söyledi. Meclis Mülteciler ve Kayıp Kişiler Komitesi toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Fotiou, milletvekillerine kayıp kişilerle ve daha fazla kayıp kişinin kalıntılarının bulunduğu yer tespit çalışmalarındaki zorluklarla ilgili tüm önemli konularda bilgi verdiğini bildirdi. Kalıntıların yerini tespit çalışmalarında sonucun ‘trajik’ olduğunu ifade eden Fotis Fotiou, yer tespitinde son yıllarda oldukça endişe verici bir düşüş eğilimi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 26, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Fotis Fotiou, salı günü milletvekillerine yaptığı konuşmada, kayıp kişilerle ilgili sonuca bakınca çabaların ‘trajik’ bir duruma geldiğini söyledi.

Meclis Mülteciler ve Kayıp Kişiler Komitesi toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Fotiou, milletvekillerine kayıp kişilerle ve daha fazla kayıp kişinin kalıntılarının bulunduğu yer tespit çalışmalarındaki zorluklarla ilgili tüm önemli konularda bilgi verdiğini bildirdi.

Kalıntıların yerini tespit çalışmalarında sonucun ‘trajik’ olduğunu ifade eden Fotis Fotiou, yer tespitinde son yıllarda oldukça endişe verici bir düşüş eğilimi görüldüğünü kaydetti.

Fotiou, tüm önemli bilgilerin ve özellikle toplu mezarların yerlerinin Türk ordusunun kayıtlarında olduğundan diğer kuruluşların kayıtlarıyla Türkiye’nin yükümlülüklerini ve sorumluluklarını dengeleme çabalarının yanıltıcı ve kabul edilmez olduğunu belirtti.

Fotis Fotiou, Kıbrıs’ın kuzeyindeki Assia köyünde kayıp kişilerin kalıntılarının yerlerinin değiştirilmesi olayından başka daha birçok kalıntıların kasıtlı taşınması durumu olduğuna dikkat çekti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©