AktüelDünyaFloyd’un ailesine 27 milyon dolar tazminat ödenecek

Geçtiğimiz yıl George Floyd'un bir polis tarafından boğazına bastırılarak öldürüldüğü Minneapolis kenti, Floyd'un ailesine 27 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD’nin Minneapolis kenti yönetimi, geçtiğimiz mayıs ayında polis tarafından öldürülen George Floyd’un ailesine 27 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti. Polis memuru Derek Chauvin tarafından diziyle boğazına bastırarak Floyd’u öldürmesi görüntülenmiş ve başta ABD olmak üzere dünya genelinde protesto eylemlerini tetiklemişti. Ailenin avukatları, görüntülerin ‘reddedilemez bir adalet ve değişim talebi’ yarattığını söyledi.

Floyd ailesinin avukatlarından Benjamin Crump, 27 milyon dolarlık tazminatın ABD tarihinde ‘ihmal sonucu ölüme sebebiyet verme’ davasında yargılama öncesi varılan en büyük anlaşma olduğunu söyledi. Crump, “Bu, siyah bir vatandaşın polis tarafından öldürülmesinin artık sıradan ve önemsiz olmadığı mesajını veriyor” dedi.

Floyd’un kız kardeşi Bridgett Floyd ise “Kalplerimiz kırıkken, George’un ölümünde bile dünyaya nasıl yaşanması gerektiğini gösterdiğini bilmek içimizi rahatlatıyor” ifadelerini kullandı. Floyd’un ailesi, Minneapolis’te topluma ‘katkı sağlamak’ için 500 bin dolar bağışlanacağını açıkladı.

Bu arada Chauvin’in cinayetten yargılandığı davada jüri seçim süreci devam ediyor. 29 Mart’ta başlayacak yargılamada 12 jüri üyesinden altısı belirlendi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık