UncategorizedFloyd ilk değil: Son 8 yılda en az 58 kişi öldü

George Floyd'un ölümüne yol açan 'enseye bastırma' yönteminin, cinayetin işlendiği Minneapolis'te polisin 'rutin' uygulaması olduğu ortaya çıktı. Son sekiz yılda polisin dizleriyle enselerine bastırması sonucu en az 58 kişi bilincini kaybetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 3, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

ABD’de George Floyd’un polis tarafından gözaltına alınırken öldürüldüğü Minneapolis’te, son sekiz yılda polisin dizleriyle enselerine bastırması sonucu en az 58 kişinin bilincini kaybettiği ortaya çıktı. Bu kişilerin büyük kısmının da siyah olduğu belirtiliyor.

Yarısından fazlası siyahi

Amerikan kanalı CNN, emniyetten edindiği güç kullanımı verilerini inceledi. Çalışma, Minneapolis’te görevli memurların, 2012’den bu yana 280’i siyah olmak üzere 428 kişiye ensesine bastırarak müdahale uyguladığını ortaya koydu. Enselerine bastırılan kişilerden yüzde 14’ünün bilincini kaybettiği, bilincini kaybedenlerin 58’inin de siyah olduğu görüldü.

Neredeyse haftada bir uygulanan ‘teknik’

Çalışma, ABD’de birçok emniyet biriminde yasak olan enseye dizle bastırma tekniğinin, Minneapolis’te bu süre içinde neredeyse haftada bir uygulandığını da gözler önüne serdi. ​Minneapolis Emniyeti’nin Şehir Politikaları ve Prosedür Kılavuzu’nun en güncel haline göre, polislerin bir kişinin boynuna nefes yoluna doğrudan baskı uygulamadan sıkıştırmasına izin veriliyor. Ancak CNN’e konuşan uzmanlar, George Floyd’u öldüren polis Derek Chauvin’in, kılavuzda ‘ölümcül olmayan kuvvet seçeneği’ adı verilen bu yöntemi doğru şekilde uygulamadığını vurguluyor.

Emniyet Sözcüsü soruları yanıtlamadı

Minneapolis’te nüfusun yüzde 19’unu siyah vatandaşlar oluşturuyor. Minneapolis emniyeti sözcüsü ise CNN’nin uygulamaya ilişkin sorularına yanıt vermekten kaçındı.

Floyd cinayeti sonrası ABD’de başlayan protestolar ülke geneline yayılırken, birçok kentte sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, eylemlere müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu. Olayın ardından tutuklanan polis memuru Chauvin’in ise üçüncü derece cinayet ve adam öldürmekle suçlanıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık