AktüelDünyaFloyd davasında dördüncü gün: Polis nezaretinde öldü

ABD'de George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili yargılanan eski polis Derek Chauvin'in davasının dördüncü gününde, Chauvin'in amiri David Pleoger ile Floyd'un kız arkadaşı Courteney Ross dinlendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD‘de George Floyd‘un geçen yıl öldürülmesiyle  ilgili ‘ikinci ve üçüncü derece cinayet’ suçlarından yargılanan eski polis Derek Chauvin‘in davasında, 25 Mayıs 2020 günü Floyd’un hastaneye kaldırılmasından kısa süre sonra olay yerine gelen Chauvin’in amiri Çavuş David Pleoger dinlendi.

Pleoger, Floyd’un boynuna dokuz dakika boyunca diziyle bastıran Chauvin’in ‘güç kullanmayı kesmesi gerektiğini’ söyledi: “Floyd artık polislere herhangi bir direniş göstermediğinde, güç kullanmayı sona erdirebilirlerdi.”

Duruşmanın dördüncü gününde, Floyd’un kız arkadaşı Courteney Ross da tanık koltuğuna oturdu. Floyd’un, opioid bağımlılığı olduğunu söyleyen Ross, “İkimiz de bağımlıydık ve bunu defalarca aşmaya çalıştık” dedi. Chauvin’in savunma ekibi, Floyd’un aşırı doz uyuşturucu nedeniyle kalbinin durduğunu savunmuş ancak otopsi raporunda vücudunda bulunan miktarın ölüme sebebiyet vermeyeceği kaydedilmişti.

Sağlık görevlisi: Kimse yardım etmedi 

Floyd’a olay anında ilk müdahaleyi yapan ambulans sağlık görevlisi Derek Smith de Minneapolis şehrindeki Hennepin Bölge Mahkemesinde görülen davada dinlendi. Olay yerine vardıklarında, Floyd’un başında üç polis memuru gördüğünü ancak kimsenin yardım etmediğini söyledi. Floyd’un hareket etmediğini, nefes almadığını ve nabzının atmadığını aktaran Smith, “Onun orada öldüğünü düşündüm” dedi.

İtfaiye şefi: Polis nezaretinde öldüğünün farkındaydım

Acil müdahale ekibinden itfaiye şefi Jeremy Norton ise, olay yerine ulaştıklarında gördüklerinin ‘umut verici olmadığını’ söyledi. “Sedyede yatan tepkisiz bir bedendi” diyen Norton, Floyd’u hastaneye götüren ambulansı takip ettiğini ve daha sonra amirlerine yaşadıklarını anlattığını aktardı. Norton, “Polis nezaretinde Floyd’un öldürüldüğünün farkındaydım ve yetkili kişilere haber vermeleri için amirlerimle konuşmak istedim” diye konuştu. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık