AktüelEkonomi PolitikFitch’in Türkiye raporu: Bankaların üstündeki baskı artacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merkez Bankası'nın 200 baz puanlık faiz artırımının, bankaların üzerindeki baskıyı artıracağını belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Fitch tarafından yayınlanan raporda, Merkez Bankası’nın 18 Mart tarihli toplantısında politika faizinin 200 baz puanlık artışla yüzde 19’a yükseltilmesi ele alındı. Cuma gecesi yayınlanan raporda,  faiz  artırımının bankaların marjlarını kısa vadede daraltacağı değerlendirmesine yer verildi.

200 baz puanlık faiz artırımı kararının bankaların kârlılıklarını daha fazla baskı altına alacağı ifade edilen raporda, “Faiz artırımı aynı zamanda TL cinsi borçlananların borç servis kapasitesini azaltarak varlık  kalitesi üzerindeki baskıyı da yükseltecek” ifadesine yer verildi.

Yükselen faizle kredi talebi daralıyor

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’de kredi talebinin halihazırda yükselen faiz  nedeniyle yavaşlamaya başladığına dikkat çekerken, 2021 yılında  beklenen yüzde 6,7 büyümenin kârlılık üzerindeki baskıları azaltabileceği belirtildi ve “Piyasada dalgalanmanın ve enflasyon  baskılarının azalması bankaların kredi profilleri açısından  destekleyici olabilir” denildi.

Kamu bankalarının net kârı dibe indi

Ayrıca Halkbank ve Ziraat Bankası’na dair segment verilerinin kasım ve aralık ayı faiz  artırımları sonrasında marjların faiz kararlarına yüksek oranda  hassas olduğunu gösterdiği vurgulandı. 3 kamu bankasının yerel  ve yabancı para cinsi mevduatları arasındaki yayılımın ocak  ayında negatife döndüğü, net kârlarının da 6 milyon liraya indiği hatırlatıldı. Rakamın Ocak 2020’de 2,3 milyar lira olduğu hatırlatıldı.

Kredi notları artan oranda belirsiz

Değerlendirmede pandemiye ilişkin belirsizlik,  muhtemel piyasa dalgalanmaları, yükselen faizlerin borçlananlar  üzerindeki etkileri ve azalan hükümet destekleri nedeniyle  bankaların bağımsız kredi notlarına ilişkin belirsizliklerin kayda değer oranda olduğu ifade edildi. “Bankaların mali kapasite  notlarına ilişkin gelecek dönem kararları varlık kalitesi, sermaye  durumu, karlılık, döviz likiditesi ve faaliyet ortamı gelişmelerine  bağlı olacak” denildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık