AktüelEkonomiEkonomi PolitikFitch: Türkiye resesyona gidiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için yüzde 13 olan enflasyon tahminini yüzde 20’ye yükseltti. Doların ise 6.20 seviyesinde seyredeceği değerlendirmesi yapıldı. Raporda, kurlardaki zayıflığın, yüksek net döviz açığı olan özel sektörü gereceği, çeşitli kanallar yoluyla bankalar üzerinde baskı yaratacağı, bunun da kredileri azaltacağı vurgulandı. Fitch Ratings, bugün yayımladığı ‘Global Ekonomik Görünüm- Eylül 2018’ raporunda küresel büyüme tahmini, ABD – Çin arasındaki ticaret savaşı endişesiyle 2019 yılı için yüzde 3.2’den yüzde 3.1’e indirildi. Raporda, Türkiye’nin enflasyon...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 21, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için yüzde 13 olan enflasyon tahminini yüzde 20’ye yükseltti. Doların ise 6.20 seviyesinde seyredeceği değerlendirmesi yapıldı. Raporda, kurlardaki zayıflığın, yüksek net döviz açığı olan özel sektörü gereceği, çeşitli kanallar yoluyla bankalar üzerinde baskı yaratacağı, bunun da kredileri azaltacağı vurgulandı.

Fitch Ratings, bugün yayımladığı ‘Global Ekonomik Görünüm- Eylül 2018’ raporunda küresel büyüme tahmini, ABD – Çin arasındaki ticaret savaşı endişesiyle 2019 yılı için yüzde 3.2’den yüzde 3.1’e indirildi. Raporda, Türkiye’nin enflasyon tahminini bu yıl için yüzde 13’ten 20’ye, 2019 için yüzde 10,8’den yüzde 15’e ve 2020 için yüzde 9,5’ten yüzde 10’a çıkardı. Kuruluş büyüme beklentisini ise 2018 için yüzde 3,8, 2019 için yüzde 1,2 ve 2020 için yüzde 3,9 olarak korudu.

EKONOMİDE RESESYONDA OLACAK

Fitch, Türk ekonomisinin 2018’in ikinci yarısında resesyonda olacağını, yıllık bazda etkilerin 2019’da daha telaffuz edilir hale geleceğini belirtirken, büyümenin tahmin dönemi boyunca trendin altında kalacağını öngördü.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından dün açıklanan Yeni Ekonomik Program’da, enflasyon tahmini bu yıl yüzde 20,8 olarak açıklanmış, 2019 için yüzde 15,9 ve 2020 için yüzde 9,8 rakamları öngörülmüştü.

IMF PROGRAMI ÖNGÖRÜLMEDİ

Fitch Ratings, ABD Doları/Türk Lirası paritesinin 6,2 TL civarında  istikrar kazanmasını ve tahmin dönemi boyunca bu civarda seyretmesini beklerken, Türkiye’nin bir IMF programı veya sermaye kontrolleri  uygulamayacağını öngördüğünü bildirdi.

Raporda, kurlardaki zayıflığın, yüksek net döviz açığı olan özel sektörü gereceğini ve çeşitli kanallar yoluyla bankalar  üzerinde baskı yaratacağını belirten Fitch, bunun kredi temin edilebilirliğinde azalmaya yol açacağını vurguladı.

‘ENFLASYON YATIRIMLARI BALTALAYACAK’

“Buna ek olarak,  enflasyon satın alma gücünü azaltacak ve güven etkileri özel tüketimi ve yatırımı baltalayacak” değerlendirmesinde bulunan Fitch, yüksek frenkanslı verilerin çeyrek sonunda net bir yavaşlama gösterdiğini  ve temmuz-ağustos anket verisinin 2018 3. çeyrekte daralmaya işaret ettiğini vurguladı.

Kaynak: Gazeteduvar

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık