AktüelDünyaFinlandiya yerel seçimlerinde ırkçı Gerçek Finler partisi birinci sırada

Finlandiya'da haziranda yapılacak seçim öncesi anket sonuçlarına göre muhalefetteki ırkçı Gerçek Finler Partisi oylarını yüzde 19’a yükseltirken, Başbakan Sanna Marin’in Sosyal Demokrat Partisi üçüncü sıraya geriledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Finlandiya’da haziran ayındaki yerel seçimler öncesi yapılan kamuoyu yoklamalarının sonuçları hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin oy kaybına uğradığını, buna karşın sağ ve aşırı sağ partilerin tırmanışa geçtiğini gösteriyor. Oylarını 0.3 oranında artırarak yüzde 19’a yükselten milliyetçi Gerçek Finler Partisi,  anketlere göre ülkenin en büyük partisi konumuna geldi.

Evrensel’den Murat Kuseyri‘nin haberine göre,  8-30 Mart tarihlerinde  yapılacak seçimde partilerin belediyeler ve il genel meclisleri seçimlerinde alacakları oyları belirleyebilmek için bir kamuoyu araştırması yapıldı. 1617 kişinin görüş belirttiği araştırma sonuçları, hükümet oluşturan partilerinin çoğunun oy kaybettiğini gösterdi.

Ülkede, hâlâ popülaritesini koruyan Başbakan Sanna Marin’in Sosyal Demokrat Parti’sinin mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,5 oranında düşüşle yüzde 18’e gerilediği görüldü.

Muhalefetteki diğer partilerden Ulusal Koalisyon Partisi de, oylarını yüzde 0,8 oranında artırdı ve yüzde18,8 oranıyla ülkenin ikinci büyük partisi oldu. Böylelikle bir önceki kamuoyu yoklamalarında birinci parti durumundaki Sosyal Demokrat Parti 3. sıraya geriledi.

‘Çalışanlar ve kadınlar sosyal demokrasiden uzaklaşıyor’

Haber Ajansı Yle’nin Araştırma Şefi Tuomo Turja, “Çalışma yaşındaki insanlar, kadınlar ve özellikle de Finlandiya’nın güney kesimlerinde yaşayanların” Sosyal Demokrat Parti’den uzaklaştıklarına dikkat çekti.  

Turja, Sosyal Demokrat Parti başta olmak üzere hükümet partilerindeki destekteki azalışta koronavirüsünün belirleyici olduğu ve alınan önlemlerin halkın siyasi tercihlerini etkilediği düşüncesinde.

Hükümet ortağı İsveç Halk Partisi yüzde 4,3 oranıyla oy oranını korurken muhalefetteki Hıristiyan Demokratlar, oylarını yüzde 0,3 oranında artırarak yüzde 4’e yükseltti.

Sol ittifak düşüyor, Yeşiller yükseliyor

Koalisyon hükümetinde yer alan Sol İttifak’ın oylarında yüzde 1,3 oranında gerileme görüldü. İttifak’ın oyları yüzde 9,1’den yüzde 7,8’e düşerken hükümetin diğer ortağı Yeşiller, oylarını yüzde 1,1 oranında artırarak yüzde 12,1’e çıkardı.

Turja, Sol İttifak’ın oy kaybetmesiyle Yeşillerin oylarını artırması arasında bir ilişki olduğunu belirtti. Her iki partinin aynı seçmen gruplarına hitap ettiğini söyleyen Turja, bu partilerden biri oy kazanırken diğerinin kaybettiğine dikkat çekti.

Finlandiya’da belediyeler ve il genel meclisleri seçimleri 18 Nisan günü yapılacaktı. Ancak hükümet, koronavirus’ün yaygınlaşmasını engellemek için seçimlerin 13 Haziran tarihine kaydırılmasını önermiş; öneri Gerçek Finler dışındaki tüm partilerin oylarıyla kabul edilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık