AktüelEkolojiFilipinler’i vuran tayfun değil iklim adaletsizliği

Filipinler'de etkili olan Ursula Tayfunu ve sonrasında meydana gelen sel felaketinde ölü sayısı 28'e yükseldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 27, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Filipinler’de etkili olan Ursula (Phanfone) Tayfunu ve sonrasında meydana gelen sel felaketinde ölü sayısı 28, kayıp olarak bildirilen kişi sayısı ise 12’ye çıktı.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, yetkililer, ülkenin orta kesimlerinde yer alan Panay Adası ve güneydeki Samar eyaletinde etkili olan şiddetli rüzgarın yer yer saatte 150 kilometre hıza ulaştığını, aşırı yağışlar ve sel nedeniyle de 25 bin kişinin limanlarda mahsur kaldığını bildirdi.

Tayfun sebebiyle yaklaşık 60 bin kişi evlerini terk ederken, bölgede vapur ve uçak seferleri de iptal edildi. Ursula Tayfunu’nun şu anda Güney Çin Denizi üzerinde etkili olduğu ve şiddetininse azaldığı kaydedildi.

İklim adaletsizliği

İrili ufaklı 7 binin üzerinde adadan oluşan Filipinler, iklim krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Yılda ortalama 20 tayfun ve tropik fırtınanın görüldüğü Filipinler, “Pasifik Ateş Çemberi” olarak da bilinen Pasifik deprem kuşağında yer alıyor.

Karbon emisyonlarının küresel çapta artması ülkenin yaşadığı tayfun gibi insan kaynaklı felaketlerin sayısında ve şiddetinde de artışa sebep oluyor. Ülke aynı zamanda deniz seviyelerinin yükselmesinden de etkileniyor.

Öte yandan, Filipinler’in küresel karbon emisyonlarına olan katkısı da diğer ülkelere kıyasla oldukça az. 2018 yılında Filipinler’de kişi başına düşen karbon emisyonu miktarı 1.8 ton olarak kayda geçti. Aynı yılda, Suudi Arabistan tarafından salınan kişi başı emisyon miktarı 18.6, ABD’de 16.1, Türkiye’de ise 5.1 ton olmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık