AktüelSanatFestivalde yer alacak sanatçılar ve projeleri açıklandı

Buffer Fringe 2021, işbirliklerini, ortaklıkları ve katılımcı sanat yaklaşımlarını öne çıkarıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 18, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali bu yıl festivalde yer alacak olan sanatçıları ve projeleri açıkladı. Uluslararası olarak düzenlenen Festival 8, 9 ve 10 Ekim 2021 tarihlerinde, Kıbrıs’ın her yanında ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Kıbrıs’tan ve yurtdışından hem yeni hem de geçtiğimiz yıldan sanatçıların katılacağı festivalde, gerek sanatçılar gerekse kurumlar arası işbirlikleri öne çıkıyor. Festival “Yerinden Edilme/Yerinden olma” temasını izleyen özgün çalışmalara yer veriyor.

2020 yılında gerçekleşen az sayıdaki festivallerden olan Buffer Fringe Festivali, sanatın dönüştürücü gücünü kullanarak fiziksel ve zihinsel bariyerleri kırmaya devam ediyor. Sanat Yönetmeni Ellada Evangelou bu yılki Festival ile ilgili olarak şunları vurguladı: “Geçtiğimiz yıl, özellikle sanatçılar için oldukça zordu, ancak sahip olduğumuz olanaklar ve potansiyelimiz ile ilgili de bize çok şeyöğretti. 2021 yılında, geçen yıl yaşadığımız tüm zorluklara rağmenbaşladığımız süreci tamamlamak ve kurmuş olduğumuz ortaklıklar ile bağlantılarımızı güçlendirmek ve yenilerini kurmak istiyoruz. Ayrıca, sanatçıları yeni anlatılar ve hikayeler anlatabilmeleri için güçlendirmek istiyoruz.”

Sanatçılar ve Projeler

İşbirlikleri

95 Stops / Mapping the Space Between Us [Kıbrıs]

Mağusa ve Limasol arasında gerçekleştirilen proje, haritalar, turlar, ses haritaları ve kısa süreli misafir sanatçı programından oluşuyor. Sanatçılar: Nurtane Karagil, Yiannis Toumazis, Elena Agathokleous.

Buffer Fringe, Mağusa Kale Pasajı, MITOS Performans Sanatları Merkezi ve Yeni Mağusa Müzesi arasında gerçekleşmekte olanbir işbirliği.

Rehearsing the Revolution [Hollanda, Macaristan, Kıbrıs]

Kapsayıcı hikaye anlatımından esinlenerek geliştirilen bir ortak tiyatro çalışması. Petra Ardai, Jörgen Unom Gario, Tamara Vadas, Nihal Soğancı ve Maria Varnakkidou öncülüğünde gerçekleşecek. Buffer Fringe ve SPACE arasındaki bu işbirliği, Avrupa Kültürel Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Ortaklıklar

No Man’s Air [Hollanda, Kıbrıs]

Gerco de Ruijter’den Lefkoşa Havaalanı’nın üzerindeki ‘hiç kimsenin hava sahası’na odaklanan bir enstalasyon ve film sanatı. Buffer Fringe ve Countryside Animafest Kıbrıs ortaklığı.

Destekçiler: CBK Rotterdam, Droom en Daad Vakfı.

It May All Be Over Soon [Kıbrıs]

Androula Kafa’dan süregelen çevre krizi ile ilgili bilgilendirici ve oldukça gerçekçi bir farkındalık barındıran multimedia performansı. Buffer Fringe ve The Yard Residency (MITOS Performans Sanatları Merkezi] ortaklığında.

Ve dahası,

Restless Spirits [Güney Kore]

Yeon Yeji’den Kore Şaman ritüelleri üzerine disiplinlerarası bir performans.

The Serpent’s Egg Deconstruction [Kıbrıs]

Vatandaşlık, hafıza, tarih, etnisite ve birarada var olma içindeki yerinden edilmeyi konu alan bir interaktif görsel-işitsel enstalasyon.

Sanatçılar: Twenty Three (görsel sanatçı), Andreas Economides (müzik teknolojisi) and Elena Vasiliou (sosyal bilimler, psikolog, araştırmacı).

SlowMo [İrlanda]

Instant Dissidence dans grubundan, film, arttırılmış gerçeklik ve haritalama metodlaryla yaratılacak bir performans.

Wheel of Radical Affection [Kıbrıs]

PERA Sahne Sanatları Okulu – GAÜ tarafından hazırlanan bir dans performansı.

8120 [İsviçre]

Karla Isidorou ve Alexandra Bellon tarafından hazırlanan disiplinlerarası bir performans.

DAME [Kıbrıs]

PASHIAS, Katerina Scoufaridou (mimar, moda tasarım) ve Iosif Hadjikyriakos (Phivos Stavrides Foundation başkanı) tarafından hazırlanan bir disiplinlerarası görsel performans.

CCFT Nomadic On-line Dialogue 2 – New Fluid Territories [İskoça, Norveç, Kıbrıs, Birleşik Krallık]

Toplum, çevre, geçirgenlik, sürdürülebilirlik ve akış temalarını yerile ilişkilendirerek pozitif bir biçimde ele alan çevrimiçi fikir alışverişleri. Uluslararası ve disiplinlerarası bir grup sanatçı, tasarımcı ve mimardan oluşan Creative Center for Fluid Territories (CCFT) tarafından sunuluyor.

Sanatçılarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://bufferfringe.org/artists/

Eserlerin sergileneceği tarih ve mekanlar yakında duyurulacaktır, beklemede kalın!

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği tarafından yürütülen Dayanışma Evi projesinin bir programıdır ve Aktif Yurttaşlar Fonu (Active Citizens Fund)’nun finansal desteği ile düzenlenmektedir. Dayanışma Evi, 10. Yılı’nda da Kıbrıs’taki toplumlar arasında ve uluslararası alanda sosyal, politik ve kültürel diyaloğu teşvik etmektedir. Festival aynı zamanda IMPACT ve Kıbrıs İrlanda Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.

Tüm gelişmeler için festivali takip edebilirsiniz!

Blog: www.bufferfringe.org

Buffer Fringe 2020 videosu: https://www.youtube.com/watch?v=x9Iq8gKQLg0

Facebook: www.facebook.com/BufferFringe

Instagram: @bufferfringe www.instagram.com/bufferfringe

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık