AktüelEkolojiFeminist gruplardan BM’ye çağrı: Kadınlar COP26’da daha büyük rol oynamalı

İklim Adaleti için Küresel Kadın Meclisi 'Dünya, Paris Anlaşması'ndan bu yana en önemli iklim görüşmelerinden birine hazırlanırken, çözümlerin var olduğunu ve kadınların öncülük ettiğini biliyoruz' diyerek kadın katılımının artırılmasını talep etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İklim Adaleti için Küresel Kadın Meclisi, kasım ayında Glasgow‘da gerçekleşecek Birleşmiş Milletler (BM) İklim Konferansı COP26‘daki kadın katılımıyla ilgili BM Genel Kurulu’na çağrı yaptı.

Feminist gruplardan oluşan koalisyon, küresel iklim krizinin ortasında ihtiyaçları göz ardı edildiği için kadınların COP26’da daha büyük bir rol oynamalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Çözümlere kadınlar öncülük ediyor

Kadın Dünyası ve İklim Eylem Ağı’ndan ve meclisin toplayıcısı Osprey Orielle Lake “Her gün, orman yangınlarının yandığını, büyük sel baskınlarını, aşırı kuraklıkları, insanların geçim kaynaklarını ve hayatlarını yitirdiğini görüyoruz. Dünya, Paris Anlaşması’ndan bu yana en önemli iklim görüşmelerinden birine hazırlanırken, çözümlerin var olduğunu ve kadınların öncülük ettiğini biliyoruz” dedi.

İki haftalık Cop26 zirvesinde, toplumsal cinsiyet eylem planının tartışılacağı, toplumsal cinsiyet konularına ayrılmış bir gün olacak.

COP26 sözcüsü, “Kadınlar, iklim kriziyle mücadelede her düzeyde karar vericiler, eğitimciler ve savunucular olarak kritik bir role sahipler. Kadınların bugün uluslararası iklim diplomasisinin en etkili figürlerinden bazıları arasında yer aldığı ilerleme kaydediliyor, ancak yapılacak daha çok şey var” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık