AktüelİnsanYaşam“Feminist belleği hatırlayarak güçlenebiliriz”

"Bu çoklu bellek seküler feminist hareketler kadar islami feminizmi, Kürt kadın hareketini veya LGBTQ+ hareketlerin mücadelelerini de kapsıyor"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 18, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Feminizm tarihini farklı başlıklarla bir araya getiren feministbellek.org sitesi Türkiye’de yayına başladı.

Bianet’ten Evrem Kepenek ile söyleşen Ekipten Bolat ve Küçük, “Feminizmin kat etmekte olduğu bu dinamik yolu Feminist Bellek’in sürekli yenilenebilir yapısı sayesinde kapsayabileceğimizi ve takip edebileceğimizi düşünüyoruz” diyor.

Feminizmin temel tartışmalarını, kavramlarını ve feminizm tarihini farklı başlıklarla bir araya getiren feministbellek.org sitesi yayına başladı.

Sitenin amacı feminizmle yolu kesişen, feminist tartışmalarda sıklıkla değinilen kavramlar, terimler ve belleğimizi oluşturan deneyimler hakkında bilgi edinmek isteyen herkes için dijital bir kaynak oluşturmak.

Feminist  Bellek’ten Demet Bolat ve Bermal Küçük, yeni kurulan feminist kolektif yayın feminist bellek için “Kadın tarihi olarak adlandırdığımız deneyim ve politika birikimi de çoklu bir belleğe işaret ediyor. Bu çoklu bellek seküler feminist hareketler kadar islami feminizmi, Kürt kadın hareketini veya LGBTQ+ hareketlerin mücadelelerini de kapsıyor” diyor ve ekliyor:

“Biz de Feminist Bellek çalışması boyunca bu politik ve kolektif çokluğu olabildiğince kapsamaya çalıştık.” 

 Bianet’ten Evren Kepenek’in söyleşisinin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirisiniz:

FEMİNİST BELLEK’TEN KADINLAR ANLATIYOR : “Feminist belleği hatırlayarak güçlenebiliriz”

Feminizmin temel tartışmalarını, kavramlarını ve feminizm tarihini farklı başlıklarla bir araya getiren f eministbellek.org sitesi yayına başladı. Sitenin amacı feminizmle yolu kesişen, feminist tartışmalarda sıklıkla değinilen kavramlar, terimler ve belleğimizi oluşturan deneyimler hakkında bilgi edinmek isteyen herkes için dijital bir kaynak oluşturmak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık