koronavirusFelaketin eşiğindeyiz!

"Acil şekilde müdahale olmazsa kısa zamanda 40 vaka sayısı 5 ile 10 ile çarpılır. Felaketin eşiğindeyiz”
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 2, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Veri Mühendisi Dr. Yalçın Oytam, COVID-19’un Kıbrıs’ın kuzeyindeki koronavirüs yayılımı ile ilgili açıklama yaparak, “acil şekilde müdahale olmazsa kısa zamanda 40 vaka sayısı 5 ile 10 ile çarpılır. Felaketin eşiğindeyiz” dedi. Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Oytam, içinde bulunulan durumun, hükümetin son 20-30 günlük kararsızlığının sonucu olduğunu da söyledi.

Açıklama şöyle:

Aşağıdaki grafik, 1 Şubat itibariyle Kuzey Kıbrıs’taki Covid19 toplum içi yayılma (üreme ) hızını gösterir. Kaynak, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka sayılarıdır.

Şu anda, grafikten de görüleceği gibi, salgının yayılma hızı istikrarlı bir şekilde yükselerek 1.5’e ulaşmıştır.

Bu ne demektir? Temas takip kapasitesinin aşıldığını da varsayarsak (ki bu rakam 8 milyonluk NSW eyaletinde bile 70 günlük vakadır), açıkçası felaketin eşiğindeyiz. Victoria eyaletinin günlük vaka olarak 70’ten 700’e firladığı sürecin başındayız.

Acil şekilde müdahale olmazsa kısa zamanda 40 vaka sayısı 5 ile 10 ile çarpılır.

Ne yapmalıyız?

Son derece titiz ve soluklu bir kapanmadan başka çare yok.

Sinovac aşısı olmuşsanız, hiç aşı olmamış gibi korunun.

Pfizer-Biontech aşısı olmuşsanız, sadece ilk dozu oldunuz, hiç olmamış gibi korunun.

Yaşamak hepimizin hakkı. İçinde bulunduğumuz durumda toplum olarak her parçamızı, her bireyimizi korumak görevimiz.

Gereken ekonomik desteğin ihtiyacı olan her kesime yapılması insani ve toplumsal görev. Bunu destekleyecek eşitlikçi vergi düzenlemeleri de. Detayını uzmanlarına bırakıyorum.

Bir uyarım da Saner Hükumetine olacak. İçinde bulunduğumuz durum son 20-30 günlük kararsızlığınızın sonucudur.

Çok dikkatli olmalısınız. Adanın siyasi tarihine Erdoğan rejiminin bilimsel makalelere konu olmuş pandemi yönetim başarısızlığını Kıbrıs’a taşımış hükumet olarak geçmeyiniz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık