AktüelMüzakerelerFederasyon Taviz Değil, İdeal Çözümdür

Gazeddakıbrıs “Sol Hareket-Federasyon İstiyoruz” aktivistleri dün Lefkoşa’nın Ledra Caddesi’nde bir araya gelerek Lokmacı/Ledra barikatında  Kıbrıs sorununa federal çözüm talep eden bildiriler dağıttılar. Bildiri çalar saat şeklinde “Saat Kaç? Federasyon Saati” sloganıyla Türkçe ve Yunanca olarak dizayn edildi. “Sol Hareket-Federasyon İstiyoruz” geçtiğimiz haftalarda, iki toplumlu iki bölgeli federasyonun “acı bir uzlaşı” değil Kıbrıs sorununun ideal çözümü olduğu ve müzakere sürecinin toplumların katılımıyla güçlenebileceği ilkesiyle kurulmuştu. “Sol Hareket-Federasyon İstiyoruz” kuruluş açıklaması ise şöyleydi: İki toplumlu, iki bölgeli...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 7, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Gazeddakıbrıs

“Sol Hareket-Federasyon İstiyoruz” aktivistleri dün Lefkoşa’nın Ledra Caddesi’nde bir araya gelerek Lokmacı/Ledra barikatında  Kıbrıs sorununa federal çözüm talep eden bildiriler dağıttılar.

Bildiri çalar saat şeklinde “Saat Kaç? Federasyon Saati” sloganıyla Türkçe ve Yunanca olarak dizayn edildi.

“Sol Hareket-Federasyon İstiyoruz” geçtiğimiz haftalarda, iki toplumlu iki bölgeli federasyonun “acı bir uzlaşı” değil Kıbrıs sorununun ideal çözümü olduğu ve müzakere sürecinin toplumların katılımıyla güçlenebileceği ilkesiyle kurulmuştu.

“Sol Hareket-Federasyon İstiyoruz” kuruluş açıklaması ise şöyleydi:

İki toplumlu, iki bölgeli federasyon mevcut durumda, en uygun ve en gerçekleştirilebilir siyasi düzenlemedir. Bu düzenleme, milliyetçi çatışma, karşılıklı nefret ve dış müdahalelerle şekillenmiş toplumlararası ilişkilerin gelişiminin en temel tarihi sonucudur. İki toplumlu, iki bölgeli federasyon şu anki koşullar altında, en ideal çözüm şeklidir çünkü iki toplumun bir devlet çatısı altında eşitçe ve güven içinde beraber yaşarken belli bir seviyede toplumsal özerkliğe sahip olacağı tek seçenektir.

Etnisiteye dayalı toplumculuğun aşılmasının ve hakiki bağımsızlığa kavuşmanın gerekli koşullarını sadece Kıbrıs halkının bölünmüşlüğünün ortadan kaldırılması sağlayabilir. Tamamıyla askersizleştirme talebinin cevap bulması ve savaş çığırtkanlığı yapan retorik ve niyetlerden kurtulunması sadece yeniden birleşmeyle kamuoyunda yankı bulabilecektir.

Solcular olarak, federal bir çözüm için mücadele etmeliyiz. Müzakere sürecinde yaratılacak dinamikler sadece toplum düzeyinde, halkın eylemlere katılımıyla sağlamlaştırılabilir. Bu ancak dolaylı ve direkt olarak etnisite temelli bakış açısından gelen argümanlar öne süren milliyetçilere, kiliseye ve retçi cephe entelektüellerinin hukuki analizlerine karşı kamusal bir savaş vererek mümkün olacaktır. Eğer ki çözümün ertesi günü her şey bize tanıdık ve yakın gelirse o zaman federasyonun kuruluş sürecinde ortaya çıkacak sorunlar yapıcı bir işbirliği ruhu içinde daha kolay bir şekilde çözülecektir.

Dolayısıyla, sürece dahil olmamız, müdahale etmemiz ve pozisyonumuzu açıkça ve kararlılıkla ifade etmemiz gerektiğine inanmaktayız. Hiçbir şeyi hazır beklememeli, yeniden birleşmenin şeklini belirlemek için bugünden mücadele etmeliyiz. Yeniden birleşme, yakınlaşma ve faşizm karşıtı geniş mücadelenin saflarında yer almalıyız. Iki toplumlu işbirliği ve ülkenin yeniden birleşmesi solun vizyonu ve ana istikametiydi ve hala daha öyledir. Sol, diğer güçlerin çözümün içeriğine ve şekline sınırlar getirmesine izin vermemelidir.

https://www.facebook.com/Αριστερη-Κινηση-Θελουμεν-Ομοσπονδια-1785583814991762/

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık